המועמד של ביידן לשר החוץ: יהודי-אמריקני וסגן שר החוץ בממשל אובמה

דיווחים בארה"ב: אנתוני בלינקן ימונה לשר החוץ
הפוליטיקאי, מהמקורבים לביידן, העריך כי הממשל בתקופת הנשיא הנבחר ישאיר את השגרירות האמריקנית בירושלים • סוכנות הידיעות "בלומברג" מדווחת: ג'ייק סאליבן צפוי להתמנות לתפקיד היועץ לביטחון לאומי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנתוני בלינקן
צילום: AP

כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו הלילה (ראשון) שנשיא ארצות הברית הנכנס ג'ו ביידן ימנה את אנתוני בלינקן לתפקיד שר החוץ. לפי הדיווחים, הנשענים של מקורות בסביבתו של הנשיא הנבחר, הודעה רשמית על בחירתו של בלינקן תימסר ביום שלישי.

בלינקן, פוליטיקאי יהודי-אמריקני, שימש כיועץ לביטחון לאומי של ביידן כשהיה סגן נשיא וכסגן שר החוץ בתקופת ממשל אובמה. עוד דווח בסוכנות הידיעות "בלומברג" כי הנשיא הנבחר צפוי להודיע על מינויו של ג'ייק סאליבן, אחד מיועציה הקרובים של הילארי קלינטון, לתפקיד היועץ לביטחון לאומי. 

בלינקן נחשב לאחד מיועציו הקרובים ביותר של ביידן, ולמי שמעורב רבות בניסוח מדיניותו. בקמפיין אמר כי ביידן לא יחזיר את השגרירות האמריקנית לתל אביב, אך כי תיפתח מחדש הקונסוליה לפלסטינים. 

בלינקן צפוי להחליף בתפקיד את מייק פומפאו, שר החוץ המכהן בשנתיים וחצי האחרונות מטעם ממשל טראמפ. לפומפאו קשרים קרובים עם הממשל בישראל ורק לפני שבוע הגיע לביקור בארץ, שכלל גם הגעה לשטחי יהודה ושומרון. בביקור הוא אף הודיע כי ארצות הברית תגדיר מוצרים מההתנחלויות ככאלו שיוצרו בישראל. 

כמו כן, בוושינגטון פוסט דווח כי לינדה תומאס גרינפילד היא המועמדת של הנשיא הנבחר לתפקיד שגרירה באו"ם. לדברי מקורבים לביידן, הסיבות לבחירתה הן ניסיונה הדיפלומטי ארוך השנים, וכן היותה אישרה אפריקנית-אמריקנית.

"ביידן אינו כה תמים לחזור להסכם הגרעין"

שגריר סעודיה באו"ם, עבדאללה אלמועלימי, דחה הלילה את האפשרות שממשל ביידן יחזור להסכם הגרעין עם איראן. בריאיון לרשת פוקס, אמר השגריר: "איש אינו כה תמים, לחזור להסכם שהוכח ככישלון לעולם כולו".

בד בבד, סוכנות הידיעות הסעודית דיווחה כי יורש העצר מוחמד בן סלמאן, נפגש עם שר החוץ האמריקני פומפאו בעיר ניום שבממלכה. בדיווח נמסר שהשניים שוחחו על קשרי הידידות בין המדינות, הדרכים לחיזוק שיתוף הפעולה ביניהן ועל ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון. 

אמש דווח בחדשות הערב שבישראל נערכים לקראת האפשרות של חידוש המשא ומתן בין ממשל ביידן לאיראן. באזכרה לדוד בן-גוריון שנערכה אתמול שלח ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לביידן: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם עם איראן". בישראל מפעילים לחץ על ממשל טראמפ להטיל סנקציות נוספות על איראן טרם חילופי הנשיאים. 

הפופולריים