איך הונג קונג יצאה מהקורונה עם ארבעה מתים בלבד?

איך הונג קונג יצאה מהקורונה עם 4 מתים בלבד?
בעזרת כללים ברורים ומשמעת עצמית של האזרחים - הונג קונג בדרך ליציאה מהירה מהקורונה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דב בייקובסקי, הונג קונג
צילום: צילום: תאגיד השידור

ארבעה מתים. זהו מספר קורבנות הקורונה בהונג קונג – מדינה צפופה (שהיא למעשה אזור מנהלי של סין) של 8 מיליון איש, שקרובה להכריז ניצחון על הנגיף. אז איך ההונג קונגים עשו זאת?

"היום זה היום הראשון שאין ‫אף מקרה של קורונה", מספר דב בייקובסקי שגר בהונג קונג. "‫הממשלה אמרה ש‫אם 28 יום לא יהיה אף מקרה, ‫אז אפשר להגיד שהמחלה נגמרה. ‫אם רוצים להבין איך זה יכול להיות שמדינה צפופה, ‫בשטח קצת יותר גדול מגוש דן, יש לה רק ארבעה הרוגים, ‫צריכים להבין שני גורמים מרכזיים שהביאו להצלחה הזאת.

‫"אחד זה הממשלה. שהיא לקחה החלטות טובות, ו‫ניסתה לא ללכת להחלטות קיצוניות מדי. ‫כמעט שלא היינו פה בסגר. ‫המצב היום הוא שרק אזרחים מהונג קונג, ‫או זרים שגרים בהונג קונג, ‫יכולים להיכנס למדינה. ‫וגם כשנכנסים, צריכים להיות שבועיים בהסגר, ‫או במלון או בבית. ‫מקבלים איזה צמיד אלקטרוני ‫שלא מאפשר לצאת ‫מהמקום שבוא נמצאים בהסגר.

‫"אבל הגורם המרכזי ‫של ההצלחה הגדולה של הונג קונג ‫הוא האזרחים. ‫האזרחים מאוד מאוד ממושמעים. ‫בשנייה שהם הבינו שמתחילה ‫סכנה של וירוס, ‫כמו שהיה ב-2003 עם הסארס, ‫הם פשוט נכנסו לאיזה אוטומטיזם".

דב מפרט על המשמעת האזרחית בהונג קונג: "זה לשים מסכה בעצמם, ‫עוד לפני שהמדינה ביקשה מהם לשים מסכה; ‫ישר הם נשארו בבית בערב, לא יצאו למסעדות; שמרו על מרחק בין אנשים; לא הזמינו חברים ומשפחה הביתה. ‫ואף פעם לא היה איסור על זה.

‫"זה מלמד ‫שאפשר לנצח את הקורונה, ‫אם פשוט שומרים על כללים מאוד ברורים. ‫אם הונג קונג הצליחה לצאת מזה ‫עם ארבעה מתים, ‫וכנראה שהיא תצא מזה לגמרי מאוד מהר, ‫אז אני מאמין שגם מדינות אחרות יצאו מזה מהר - גם ישראל".

הפופולריים