מנהיגי האיחוד האירופי חתמו על הסכם הברקזיט

מנהיגי האיחוד האירופי חתמו על הסכם הברקזיט
ההסכם יובא לאישור בפרלמנט האירופי בשבוע הבא ויישומו יחל ב-31 בינואר. ההסכם אושר לפני כשבועיים בשלוש קריאות בבית המחוקקים הבריטי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ברקזיט בריטניה
צילום: צילום: אי-פי

נשיא מועצת האיחוד האירופי שארל מישל ונשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר-ליין חתמו היום (שישי) על הסכם הברקזיט של בריטניה. ההסכם יובא לאישור בפרלמנט האירופי בשבוע הבא ויישומו יחל ב-31 בינואר.

החודש העביר בית המחוקקים של בריטניה בקריאה שלישית את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לעזיבת האיחוד האירופי – הברקזיט, ב-31 בינואר. ההסכם אושר ברוב של 330 תומכים מול 231 מתנגדים. 

באמצע חודש דצמבר התקיימו בבריטניה בחירות לראשות הממשלה, בהן ניצח ג'ונסון. הוא הביס את יריבו ממפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין. על פי התוצאות הסופיות, מפלגת השמרנים בהנהגת ג'ונסון זכתה ב-365 מושבים, מפלגת הלייבור בהנהגת ג'רמי קורבין קיבלה 203 מושבים, המפלגה הסקוטית SNP השיגה 48 מושבים והליברל דמוקרטים קיבלו 11 מושבים בלבד.

פרישת בריטניה מן האיחוד האירופי הוא תהליך שהחל בשנת 2016 לאחר שמרבית אזרחי הממלכה הצביעו במשאל עם בעד היציאה מן האיחוד. מאז התנהלו מגעים קדחתניים בין לונדון לבין מוסדות האיחוד על תנאי העזיבה. במהלך תקופה זו הוחלפו בדאונינג 10 שני ראשי ממשלה – דיוויד קמרון ותרזה מיי, שניהם סיימו את תפקידם על רקע הברקזיט. כעת נראה שג'ונסון יהיה זה שישלים את המהלך השנוי במחלוקת.

הפופולריים