טראמפ על ההתקפה של איראן: אף אמריקני לא נפגע

טראמפ על ההתקפה של איראן: אף אמריקני לא נפגע
נשיא ארה"ב ציין כי נראה שטהראן נסוגה מתוקפנותה, אך הבהיר כי יוטלו סנקציות נוספות על המשטר. על סולימאני אמר: "היה אחראי לכמה מהפשעים החמורים ביותר שניתן להעלות על הדעת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ, תקיפה של איראן
צילום: בלי

לאחר שאיראן תקפה הלילה (רביעי) שני בסיסים אמריקניים בעיראק, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ציין בהצהרה שנשא כי אף חייל אמריקני לא נפגע בתקיפה. הנשיא אמר כי יוטלו סנקציות נוספות על המשטר האיראני.


"במשך זמן רב מדי מדינות סבלו את ההשפעה של איראן במזרח התיכון ומעבר. ימים אלו נגמרו. איראן הייתה התומכת העיקרית של טרור", אמר הנשיא. טראמפ התייחס גם לחיסולו של קאסם סולימאני: "חיסלנו את הטרוריסט העיקרי סולימאני. הוא היה אחראי לחלק מהפשעים הגדולים ביותר. הוא תדלק מלחמות אזרחים, הוא תכנן את התקיפה האחרונה נגד האמריקנים בעיראק - בה נהרג אמריקאי אחד ואת התקיפה על השגרירות האמריקנית בבגדאד. ידיו מגואלות בדם אמריקני. אנו מעבירים מסר לטרוריסטים – אם אתם מעריכים את חייכם לא תאיימו עלינו".

איראן - היום שאחרי: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

בתקיפה לפנות בוקר, איראן שיגרה טילים בליסטיים אל שני בסיסים אמריקניים בעיראק: בסיס עין אל-אסד שבמערב המדינה וארביל בצפון. לא דווח על נפגעים. לפי דיווחים שונים, מספר הטילים נע בין 12 ל-22. בהודעת הפנטגון נאמר כי הטילים שוגרו משטח איראן. הטלוויזיה הממלכתית של איראן טענה כי 80 אמריקנים נהרגו בהתקפה. 


האיש של המנהיג העליון: איך הפך סולימאני לדמות מפתח במזרח התיכון?

שלשום איים טראמפ בפעולת תגובה עוצמתית נגד איראן, אם זו תעז לנקום בוושינגטון על חיסולו של סולימאני. בתדרוך שקיים לעיתונאים בפלורידה אמר טראמפ כי ארצות הברית מוכנה לתקוף אתרי מורשת איראניים בתגובה להרג אזרחים אמריקנים. "ארצות הברית תכה מהר, וייתכן שבאופן לא מידתי, אם אנשיה או נכסיה יותקפו", הוא צייץ. נשיא איראן חסן רוחאני הגיב לטראמפ: "אף פעם אל תאיים על האומה האיראנית".

ביום שישי התייחס הנשיא לחיסול. "פעלנו הלילה כדי למנוע מלחמה, לא כדי להתחיל מלחמה", אמר טראמפ. הנשיא האמריקני הוסיף: "תפסנו את סולימאני בזמן שפעל נגד ארצות הברית, וחיסלנו אותו". טראמפ הדגיש כי על איראן לחדול מניסיונה לערער את היציבות בשכנותיה באמצעות מיליציות הסרות למרותה: "הם צריכים להפסיק עם זה, ולהפסיק עם זה עכשיו".

סולימאני, חוסל ביום שישי בלילה בנמל התעופה הבינלאומי בבירת עיראק בגדאד. בנוסף אליו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, ואחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי.

החיסול של סולימאני התרחש זמן קצר אחרי שהוא נחת בנמל התעופה הבינלאומי של בגדאד. על פי דיווח בסוכנות הידיעות AP, משלחת של בכירי המיליציות השיעיות הפרו איראניות באה לקבל את פניו אחרי שהגיע מלבנון או מסוריה. 

הפופולריים