חיסול סולימאני | טראמפ מזהיר: סימנו 52 מטרות איראניות

טראמפ מזהיר: סימנו 52 מטרות איראניות
מפקד משמרות המהפכה איים: "נסיים את נוכחות ארה"ב באזור" • גורמים במדינות המפרץ חוששים שהתגובה לחיסול תופנה כלפיהם • במערכת הביטחון מעריכים: התגובה האיראנית תהיה מדודה, ותופנה כלפי מטרות אמריקניות בעיראק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ, הרכב שבו חוסל קאסם סולימאני
צילום: צילום טראמפ: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צייץ הלילה (ראשון) אזהרה לאיראן מפני תגובה שלה לחיסול מפקד כוח קודס קאסם סולימאני. טראמפ איים כי אם כי איראן תתקוף יעדים אמריקניים, וושינגטון תתקוף 52 מטרות איראניות בעלות חשיבות לאיראנים ושכבר סומנו - אחת על כל שבוי אמריקני בהשתלטות על שגרירות ארצות הברית בטהראן ב-1979. לדבריו בחשבון הטוויטר שלו, איראן תיפגע "במהירות ובעוצמה רבה", גם אם תפגע באנשיה וגם אם תפגע בנכסיה. "ארצות הברית לא מוכנה לספוג עוד איומים", הבהיר הנשיא טראמפ.

קודם לכן איים מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי שהתגובה של איראן תביא לסיום הנוכחות של ארצות הברית באזור. סלאמי הוסיף כי התגובה תהיה אסטרטגית ותתבצע בכמה מוקדים במקביל. שר החוץ האיראני מוחמד זריף הוסיף: "החל סיום נוכחותה הזדונית של ארצות הברית במערב אסיה". במקביל, כ-3,000 חיילים אמריקנים החלו את דרכם מבסיס חיל האוויר בצפון קרוליינה לכווית. הכוחות אמורים לסייע בהשבת הסדר באזור. 


בתוך כך, כלי תקשורת אמריקניים דיווחו היום כי הנשיא טראמפ קיבל את ההחלטה לחסל את סולימאני כשלושה ימים בלבד לפני המבצע. לפי הדיווח, אנשי הפנטגון והמועצה לביטחון לאומי הציגו בפני טראמפ אופציות להמשך התקיפות נגד המיליציות האיראניות באזור. הנשיא "הפתיע" את הגורמים בחדר ובחר בחיסול מפקד כוח קודס, מה שהוביל את המודיעין האמריקני למירוץ נגד הזמן למציאת סולימאני והכנת התקיפה.

ראש ממשלת עיראק, עדל עבדול מהאדי, שוחח הערב בטלפון עם יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בין סלמן, ודן עימו במצב בעיראק ובמזרח התיכון כולו, ובדרכים למנוע הידרדרות ביטחונית באזור. גורמים באחת ממדינות במפרץ הסוניות סיפרו לכאן חדשות על כוננות שיא מחשש שהתגובה האיראנית על החיסול תופנה כלפיהם. שר החוץ הקטרי הובהל לטהראן בניסיון למנוע את ההסלמה באזור. לפי הערכות, מי שהכי מעוניין בנקמה הן המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק, שאיבדו את ראש הפרמידה שלהן, אבו מהדי אל-מוהנדיס, באותה תקיפה שבה חוסל סולימאני. לדברי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הערב, המיליציה הפרו-איראנית בעיראק, כתאיב חיזבאללה, מנסה לשכנע חיילים בשורות הצבא העיראקי לסרב פקודה ולהפסיק את מחויבותם לאבטח את השגרירות האמריקנית בבגדאד ובאתרים אמריקניים נוספים ברחבי המדינה.


איברהים אל עמין, מקורבו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, כתב בעיתון "אל אחבאר": "אנחנו לא מחפשים נקמה בסגנון שבטי, אלא תגובה אסטרטגית שתרתיע את ישראל ובנות בריתה. התגובה על החיסול נועדה לומר לאמריקנים ולישראל – לא נאפשר לכם להמשיך בכיבוש ובתוקפנות".

בשעות האחרונות התקבלו דיווחים על שני אירועים של ירי רקטות בעיראק. הראשון לעבר מתחם השגרירויות במדינה, בין היתר לעבר השגרירות האמריקנית. האירוע השני הוא ירי לעבר בסיס חיל האוויר העיראקי, הממוקם כ-60 קילומטרים צפונית לבגדאד. בשני האירועים לא דווח על נפגעים בנפש. עם זאת, מוקדם לקבוע אם הפעולות הללו בוצעו במסגרת נקמה על החיסול. רשת CNN דיווחה כי ממשל טראמפ הזהיר חברי קונגרס כי התגובה האיראנית צפויה בשבועות הקרובים. גורמי ביטחון בממשל טראמפ הזהירו בשיחות פרטיות עם חברי קונגרס מפני תגובה איראנית והעבירו רשימה של מטרות אפשריות. בין היתר, האיראנים עלולים לפגוע בבסיסים אמריקניים בקטאר ובכווית, או בבעלות בריתה של ארצות הברית כמו עיראק ומדינות נוספות במזרח התיכון.

בריטניה קראה לאיראן ולארצות הברית לנהוג באיפוק בעקבות החיסול. עם זאת, הבהירה לונדון כי לאמריקנים זכות להגן על עצמם מפני כל איום. שר ההגנה הבריטי בן וולאס שוחח עם עמיתו האמריקני מארק אספר ודן עימו בהשלכות של הפעולה האמריקנית בבגדאד.

המזימה וההתגרות שהובילו לחיסול סולימאני

מוקדם יותר היום התפרסמו פרטי הפגישה שככל הנראה שמה את מפקד כוח קודס על הכוונת האמריקנית. באמצע חודש אוקטובר נפגש סולימאני עם בעלי בריתו מהמיליציות השיעיות-העיראקיות, והנחה אותם להגביר את התקיפות נגד מטרות אמריקניות במדינה, באמצעות כלי נשק חדישים שסיפקה להם איראן.

עוד הנחה סולימאני להקים גוף חדש של חיילים – שלא יהיו מוכרים לארצות הברית – כדי שזו תשגר רקטות על כוחות אמריקניים המוצבים בבסיסים צבאיים בעיראק. כך הוקמו "גדודי חיזבאללה", מיליצה בראשות אבו מהדי אל-מוהנדיס.

הערכה בישראל - התגובה האיראנית תהיה מדודה 

במערכת הביטחון מעריכים שהסבירות נמוכה שאיראן תבחר לבצע ירי נגד ישראל דרך שלוחותיה במזרח התיכון. הכוננות אומנם הוגברה, אך הצפי הוא שהתגובה האיראנית תופנה כלפי יעדים אמריקניים בעיראק.


עוד העריכו הגורמים כי החיסול של מפקד כוח קודס אולי יאט את ההתבססות האיראנית במזרח התיכון, אך לא יעצור אותה לחלוטין. סולימאני הוא שהוביל את מהלך ההתבססות האיראנית באזור בשנים האחרונות, אך מדובר באסטרטגיה רחבה של איראן, שלא תלויה בו בלבד. 

הקבינט היה אמור להתכנס מחר כדי לשמוע את כל העדכונים בנוגע לחיסול והמשמעויות שלו לגבי לישראל. הישיבה נדחתה, וככל הנראה תתקיים ביום שני. עד עכשיו השרים הונחו שלא להתייחס בפומבי לאירוע, סביר להניח שאחרי ישיבת הקבינט הם יוכלו להתבטא בנושא. ההנחייה כרגע היא להשאיר את ישראל מחוץ לסיפור, אבל כן לתמוך בפעולה האמריקנית.


 

בהכנת הידיעה השתתפו: רועי שרון, רועי קייס, מואב ורדי, עמיחי שטיין, בן יניב ועומרי חיים

הפופולריים