איראן הודיעה: מעשירים אורניום ברמה של 5%

איראן הודיעה: מעשירים אורניום ברמה של 5%
לפי הסכם הגרעין הוגבלה העשרת האורניום של איראן לרמה של עד 3.67% אך בטהרן הודיעו בחודשים האחרונים כי אינם מכבדים את ההסכם לאחר נסיגת ארצות הברית ממנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכור באיראן
צילום: צילום: אי-פי

דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן בהרוז כמאלוואנדי אמר היום (שבת) כי "בהתבסס על הצרכים וההוראות שלנו, אנחנו מעשירים כעת אורניום ברמה של 5%". ההודעה מגיעה לאחר סדרה של הסתייגויות מהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. לפי ההסכם הוגבלה העשרת האורניום של איראן לרמה של עד 3.67%.

בד בבד, כמאלוואנדי אמר כי המתקן הגרעיני בפורדו יגיע לפעילות מקסימלית בימים הקרובים. הוא הוסיף כי המחסן בטהראן שבו אותרו עקבות אורניום הינו "אתר רגיל, הוא לא שייך לנו". כמאלוואנדי התייחס גם למעצרה של פקחית סבא"א בשבוע שעבר ואמר כי אישור הכניסה שלה לכור בנתנז בוטל לאחר שבבדיקה שעברה בכניסה לאתר עלה חשש שהיא "נושאת חומר חשוד".

אתמול הודיעו באיראן כי מערכות ההגנה האווירית הפילו כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) בדרום המדינה, מעל נמל מאהשהר שבמחוז חוזסתאן. מפקד כוחות ההגנה האווירית האיראנית עלי רידא סבאחי פרד אמר כי טיל נגד מטוסים פגע בכלי טיס "זר ועוין". הוא ציין כי הכטב"ם הופל "בטרם טס מעל אתרים רגישים". בארצות הברית הבהירו כי לא מדובר בכלי טיס שלהם.

שלשום, גורמי מודיעין ישראליים הצטרפו לדבריו של שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, והזהירו כי "איראן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך פחות משנה, אם תחליט לפעול במהירות בכיוון הזה". כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. הגורמים הוסיפו כי ישראל ממשיכה להעביר חומרים לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אך אלה נבדקים באיטיות בשל קשיים מערכתיים. 

הפופולריים