המתיחות בגבול סוריה: ארדואן ופנס ייפגשו

המתיחות בגבול סוריה: ארדואן ופנס ייפגשו
נשיא טורקיה: "אם לעולם הערבי והמערב היה מצפון הם היו פועלים בצפון־סוריה מזמן" • הקרמלין: הפעולה הצבאית של טורקיה צריכה להיות פרופורציונלית ולא להזיק לתהליך הפוליטי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רג'פ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה
צילום: צילום: אי-פי

המבצע הצבאי של טורקיה בצפון־מזרח סוריהנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן התייחס היום (רביעי) בנאומו בפרלמנט למבצע בסוריה, ואמר: "טורקיה מעולם לא פגעה באזרחים ולעולם לא תפגע באזרחים. הליגה הערבית מפיצה שקרים. אם לעולם הערבי והמערב היה מצפון הם היו פועלים בצפון־סוריה מזמן". סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו צפויים לטוס היום לאנקרה ולהיפגש עם ארדואן, נוכח האירועים האחרונים. 

נשיא טורקיה הוסיף כי המטרה של המבצע הצבאי הוא יצירת "אזור בטוח" לאורך 444 קילומטרים בגבול שבין טורקיה וסוריה. לשם, בסופו של דבר, יוחזרו פליטים סורים. הוא אמר שאין לטורקיה ספקות בדבר, והוסיף שלא יישא וייתן עם טרוריסטים אלא "יילחם בהם".

בתוך כך, הקרמלין אומר כי הפעולה הצבאית של טורקיה בסוריה צריכה להיות פרופורציונלית ולא להזיק לתהליך הפוליטי במדינה. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, הוסיף באותה נשימה כי מוסקבה מכבדת את זכותה של אנקרה להגן על עצמה. 

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר היום לכתבים בעיר הנופש סוצ'י כי טורקיה וסוריה צריכות להחליט כיצד ישתפו הצבאות של שתי המדינות פעולה בצפון־מזרח סוריה. לדבריו ארצו מוכנה לסייע לאנקרה ולדמשק במשימה.

מוקדם יותר היום הסנאטור הרפובליקני הבכיר לינדזי גרהאם, שהיה שותף לשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבין נשיא טורקיה ארדואן לפני יומיים, טען כי ארדואן הבטיח שלא יכבוש את העיר הכורדית כובאני. גרהאם הבהיר כי אם יפר הנשיא הטורקי את הבטחתו, הוא יראה בכך "הפרת הבטחה והסלמה משמעותית".

בתוך כך, בקונגרס בוושינגטון גוברת ההתנגדות לפינוי הכוחות האמריקניים מצפון־מזרח סוריה. צירים דמוקרטים ורפובליקנים הגישו לשני בתי הקונגרס הצעת־חוק נגד הנסיגה וראשי המפלגות פרסמו הודעה משותפת האומרת כי אין די בעיצומים שהטיל הבית הלבן על טורקיה. הצעת החוק קוראת לטורקיה להפסיק את המבצע הצבאי בסוריה ולנשיא טראמפ להציג תכנית מפורטת למיגור דאעש.

הפופולריים