המבצע הטורקי בסוריה | ארדואן: לעולם לא נכריז על הפסקת אש

ארדואן: לעולם לא נכריז על הפסקת אש בסוריה
מרכז המעקב הסורי: תשעה לוחמים כורדים וכ-23 לוחמים של הכוחות הנתמכים בידי טורקיה נהרגו במהלך הקרבות ביום החולף • סגן נשיא ארה"ב ימריא מחר לטורקיה בניסיון להביא להפסקת המבצע הצבאי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

המבצע הצבאי של טורקיה בצפון-מזרח סוריה: נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן אמר הלילה (רביעי) לנשיא ארצות הברית דולנד טראמפ כי ארצו לעולם לא תכריז על הפסקת אש בסוריה וכי הוא לא מודאג מהעיצומים האמריקניים המוטלים על אנקרה. נשיא טורקיה אמר את הדברים לכתבים במטוסו בעת שובו לאנקרה מביקור באזרבייג'אן. לדברי ארדואן, שמכנה את המבצע "מעיין השלום", הוא אמר לנשיא האמריקני כי הוא דוחה את הצעתו לתווך בין ארצו לבין הכורדים וכי טורקיה לא תקיים משא ומתן עם ארגון טרור.

מחוקקים אמריקנים דמוקרטיים, אליהם הצטרפו כמה מחוקקים רפובליקניים, הציגו הלילה הצעת חוק המתנגדת להחלטת הנשיא טראמפ להסיג את כוחות ארה"ב מצפון סוריה, החלטה שמממשת את הבטחת הבחירות שלו. "חבילת סנקציות לבדה לא מספיקה כדי למנוע את האסון ההומניטרי הזה", הסבירה יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי את הצעד. הצעת החוק, שתעלה גם בבית הנבחרים וגם בסנאט, קובעת כי על טורקיה לעצור את המבצע בסוריה וכי על הנשיא טראמפ להכין תכנית מפורטת להבסת ארגון דאעש. נציגי המחוקקים המתנגדים צפויים להיפגש במהלך היום עם טראמפ כדי לדון בנושא.


לפי דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, תשעה לוחמים כורדים וכ-23 לוחמים של הכוחות הנתמכים בידי טורקיה נהרגו במהלך הקרבות ביום החולף. עוד דיווח הארגון הסורי כי שני חיילים של צבא אסד נהרגו על ידי הכוחות הנתמכים בידי טורקיה בקרבות בצפון המדינה. הטלוויזיה הסורית הרשמית דיווחה גם כי 40 חיילים אמריקנים וזרים אחרים נסוגו מנמל התעופה 'רוחייבה' בפרברי העיר אל-מאלקייה שבצפון-מזרח המדינה ועברו לעיראק.

אמש שוחח נשיא טורקיה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהזמין אותו לשיחות בקרמלין בימים הקרובים כדי לדון במצב. גם הנשיא טראמפ הודיע כי סגנו, מייק פנס, ושר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, ימריאו היום לטורקיה במטרה לנסות ולהביא להפסקת אש באזור הקרבות. פנס צפוי להיפגש ביום חמישי עם ארדואן להדגיש בפניו כי הנשיא טראמפ נחוש במחויבותו להמשיך בעיצומים הכלכליים על אנקרה עד למציאת פתרון לסוגיה. היום צפויה מועצת הביטחון של האו"ם לקיים דיון בדלתיים סגורות על הפלישה הטורקית לסוריה.

בתוך כך, רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי הצבא האמריקני הזניק מטוסי קרב מסוג f-15 ומסוקי אפאצ'י כדי להרתיע כוחות מורדים בגיבוי טורקי, שהתקרבו יתר על המידה אל חיילים אמריקנים ששהו יחד עם כוחות כורדיים ממערב לעיירה עין עיסא. לדברי גורם ביטחון אמריקני, המורדים הפרו הסכם שלא לאיים על הכוחות האמריקניים שנמצאים באזור. אחרי התקרית, התלוננה ארה"ב בפני טורקיה בערוצים דיפלומטיים.

מוקדם יותר הערב מסר משרד ההגנה הרוסי שכוחות צבא סוריה השתלטו על אזור בגודל 1,000 קמ"ר סביב העיר מנביג'. כמו כן, במשרד ההגנה הרוסי הוסיפו שצבא סוריה השתלט על מנחת באזור א-טבקה, שתי תחנות כוח ומספר גשרים החוצים את נהר הפרת.

לדברי שליח הקרמלין לסוריה, לטורקיה אין את הזכות לשלוח נוכחות קבועה של חיילים על אדמת סוריה. השליח ציין שמוסקבה לא מקבלת ומאשרת את המבצע הטורקי בתוך סוריה, וגם שהטורקים לא דנו איתם בטרם הוציאו אותו אל הפועל. השליח הרוסי אמר כי הצבא הטורקי יכול להיכנס רק לעומק של 5-10 קילומטרים בתוך סוריה. הוא הוסיף שהושג הסכם בין רוסיה, משטר אסד והכוחות הכורדים בדבר כניסת כוחות המשטר לאזורים שהיו עד כה בשליטת הכורדים, כולל העיר מנביג', וציין שכ-12 אלף אסירים של ארגון המדינה האסלאמית מוחזקים בבתי כלא בצפון-מזרח סוריה.

ההחלטה לשלוח את פנס ופומפאו לטורקיה הגיעה לאחר שגורם רשמי בכיר במחלקת המדינה האמריקנית קבע כי המטרה הראשונה של ארה"ב היא להביא להפסקת אש בסוריה באמצעות דיפלומטיה. אותו גורם בכיר הוסיף שעד עתה הם לא עדים לבריחות המוניות של אסירי דאעש, ואישר שוב שכל הכוחות האמריקנים נמצאים מחוץ למנביג', סביבה השתלטו כוחות צבא סוריה. הוא הדגיש יחד עם זה, שארה"ב עודנה שולטת על המרחב האווירי של צפון-מזרח סוריה.

בטורקיה, מצידם, מכנים את הסיכום שהושג בין משטר אסד לכורדים "הסכם מלוכלך", וקוראים להמשיך המבצע הצבאי. "אנו נמשיך להילחם בכל הקבוצות הטרוריסטיות, כולל דאעש", אמר יועץ בכיר לנשיא טורקיה לסוכנות הידיעות הצרפתית, "לא משנה אם העולם יסכים לתמוך במאמצינו או לא".

הפופולריים