ארדואן הכריז על תחילת המבצע בצפון סוריה: "פתחנו במתקפה אווירית ואחריה ירי ארטילרי"

ארדואן: פתחנו במתקפה אווירית וירי בצפון סוריה
נשיא טורקיה הכריז על פתיחת המבצע הצבאי נגד הכורדים לאחר עזיבת ארה"ב. הכורדים דיווחו על שני הרוגים ושני פצועים במתקפה. מזכיר נאט"ו קרא לטורקיה שלא "לערער עוד את היציבות באזור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקפה של טורקיה בסוריה, כורדים 9.10.19
צילום: בלי

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הכריז היום (רביעי) על תחילת המבצע הצבאי נגד הכורדים בצפון סוריה. "פתחנו במתקפה אווירית ואחריה ירי ארטילרי", אמר ארדואן. צבא טורקיה הפגיז את הערים ראס אל-עין וטאל-אביאד. הכורדים דיווחו על שני הרוגים ושני פצועים בהתקפות. מזכיר נאט"ו קרא לטורקיה שלא "לערער עוד את היציבות באזור" בפעולה הצבאית.

דובר הכוחות הכורדים, אחמד מוסא, במסר לוחמני לאחר הדיווחים על התקפות טורקיות: "אם יתעקשו לתקוף אותנו ולכבוש את אדמתנו נאלץ להגן על עצמנו עד טיפת הדם האחרונה. אנו מוכנים לעמוד בפני כל סוג של התקפה".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב אתמול בחשבון הטוויטר שלו כי ארצות הברית לא נוטשת את הכורדים, למרות שהחליט לפני יומיים להוציא את הכוחות האמריקניים מצפון סוריה. "אנחנו בתהליך של נסיגה מסוריה אבל איננו נוטשים את הכורדים, שהם עם מיוחד ולוחמים נהדרים. אנחנו מסייעים לכורדים במימון ובנשק״, כתב טראמפ.


הנשיא שב ואיים על טורקיה שכל פעולה ״לא חיונית״ נגד הכורדים תגרור השלכות הרסניות לכלכלה ולמטבע הטורקיים. עם זאת, בסדרת הציוצים שלו הדגיש טראמפ שטורקיה היא חברה בנאט״ו ושותפת סחר חשובה של ארצות הברית.

אתמול דיווחו כלי תקשורת בטורקיה כי תשעה בני אדם נהרגו בתקיפות של חיל האוויר הטורקי בגבול בין עיראק לסוריה. שלשום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכירים בישראל - בדרג המדיני ובמערכת הביטחון - מוטרדים אף הם, כמו רבים בעולם ובאו"ם, מנסיגת הכוחות האמריקניים. לפי הפרסום, החשש הוא שהדבר מעיד על מדיניות של טראמפ שלאורך כל הדרך מסיר את ידיו מהמזרח התיכון.

שר בקבינט אמר לכאן חדשות כי מדובר בתמרור אזהרה לישראל – בעיקר בכל מה שקשור לנושא האיראני. גורם כורדי הביע אף הוא בשיחה עם כאן חדשות אכזבה מטראמפ: "ארצות הברית נטשה את הכורדים, והפקירה אותם לצבא הטורקי - זאת בגידה מצד ארצות הברית. יש בלגן ואנשים פוחדים".


ביום שני העניקה ארצות הברית "אור ירוק" לטורקיה לצאת למבצע צבאי בסוריה ופינתה את חייליה מהגבול, לאחר שהבהירו כי לא ישתתפו במבצע צבאי. בהודעת הבית הלבן לאחר שיחת טלפון בין טראמפ לארדואן נכתב כי "ארצות הברית לא תתמוך במבצע צבאי של טורקיה בצפון סוריה". 

הפופולריים