דוח של סבא"א מאשר: איראן מפרה את הסכם הגרעין

דוח של סבא"א מאשר: איראן מפרה את הסכם הגרעין
איראן העלתה את כמות האורניום המועשר והיא מזקקת אותו מעבר ממה שהותר לה. מנתוני סבא"א עולה כי ברשות איראן 241.6 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 4.5%
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן חסן רוחאני מבקר במתקן הגרעיני בבושהר, ב-2015
צילום: אי-פי

דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפורסם היום (שישי) מראה כי איראן מפרה את הסכם הגרעין עם המעצמות, כשהעלתה כמות האורניום המועשר שבמאגריה והיא מזקקת אותו מעבר למה שמותר לה. מנתוני סבא"א עולה כי ברשות איראן 241.6 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 4.5%.

איראן מוגבלת ל-202.8 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 3.67%. יחד עם זאת, ציינו בסוכנות שהאיראנים עדיין רחוקים מהעשרת אורניום ברמה של 20% שהיה ברשותה לפני חתימת ההסכם עם המעצמות, ועל בסיסו ניתן לפתח נשק גרעיני.

בתחילת אוגוסט העבירה הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית מסר למדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין. על פי ההודעה האיראנית, טהראן תפחית עוד יותר את המחויבות שלה כלפי ההסכם בתוך פרק זמן של חודש. זאת אלא אם המדינות האירופיות יעמדו בהתחייבויות שנטלו על עצמן במסגרת ההסכם. לאחרונה נקטה איראן שורה של צעדים המנוגדים להסכם הגרעין במטרה לאותת כי פניה אכן ליציאה ממנו.

ביולי אישר נשיא איראן חסן רוחאני שארצו מפרה את הסכם הגרעין. בריאיון לסוכנות הידיעות IRIB האשים רוחאני כי וושינגטון היא זו שהביאה להגברת המתיחות באזור באמצעות מדיניותה כלפי איראן. לדבריו, הפחתת המתיחות באזור בידה של וושינגטון ועליה לשוב להבטחות ולהסכמים הבינלאומיים.

הפופולריים