כבר לא דמוקרטיה?

חשש באיחוד האירופי: הבחירות בפולין לא יהיו הוגנות

חשש באיחוד האירופי: הבחירות בפולין לא יהיו הוגנות
רוב סיעות הפרלמנט האירופי: "חוששים שהבחירות לא יתנהלו על פי סטנדרטים דמוקרטיים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פולין
צילום: מסך

רוב סיעות פרלמנט האיחוד האירופי פרסמו גילוי דעת משותף לקראת הבחירות המתוכננות לסתיו הקרוב בפולין: ״אנחנו מגיעים מסיעות פוליטיות שונות וממדינות שונות, אבל כולנו שותפים לחשש שהבחירות לא יתנהלו על פי הסטנדרטים הדמוקרטיים הגבוהים ביותר", נכתב במכתב שנחתם על ידי מנהיגי חמש מתוך שבע הסיעות הפוליטיות באירופה.

רק קבוצת ECR השמרנית - אליה משתייכת מפלגת PiS הפולנית - וקבוצת הימין הלאומית ״זהות ודמוקרטיה״ לא חתמו על המכתב שפורסם הבוקר (רביעי), מדווח הדי צייט. המכתב נחתם על ידי מנהיגי הירוקים, מפלגת העם האירופית הנוצרית-דמוקרטית (EPP), הסוציאל-דמוקרטים, קבוצת Renew Europe הליברלית ו-Die Linke.

בפולין עצמה, באיחוד האירופי ובנאט"ו, יש חשש כבד שמפלגת ״חוק וצדק״, שמנהיגה את המדינה מאז 2015, תיאחז בשלטון כך שלא ניתן יהיה להחליף אותה לאחר הבחירות.

המכתב ממשיך ואומר כי התפתחויות מדאיגות נוספות נצפו לקראת הבחירות השנה: קלפיות חדשות ייפתחו רק בעיירות ובכפרים קטנים, אזורים שבדרך כלל יצביעו לקואליציה הנוכחית. גם החוק שעבר לאחרונה על ידי מפלגת השלטון הפולנית PiS, הקובע מינוי ועדת חקירה על ההשפעה הרוסית, זכה לביקורת.

לפי משקיפים, נראה שהחוק נועד להכפיש את מנהיג האופוזיציה דונלד טוסק במהלך מערכת הבחירות או אפילו להרחיק אותו מהחיים הפוליטיים. על רקע זה כותבים הפרלמנטרים האירופיים - חשוב שמשקיפים יעקבו אחר כל ההיבטים של תהליך הבחירות הפולני. מחברי המכתב קוראים לשיגור משלחת משקיפים שתעקוב אחרי מערכת הבחירות, תפקיד התקשורת במהלכה, תהליכי ההצבעה, והספירה ביום הבחירות.

הפופולריים