דוברת משרד החוץ הרוסי: השואה - לא שייכת רק לעם היהודי

דוברת משרד החוץ הרוסי: השואה - לא שייכת רק לעם היהודי
מריה זכארובה פרסמה מאמר לפיו: "השואה היא רדיפה מצד הנאצים בני לאומים שונים", ובו גם תקפה את תהליך השילומים של גרמניה לניצולי שואה יהודים. משרד החוץ: "מתנגדים לניסיון לעיוות השואה, שהייתה ניסיון ליצור עולם ללא יהודים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: אי-פי

הנושא היהודי ממשיך להעסיק בכירים ברוסיה: אחרי ההתבטאות של הנשיא פוטין שקבע כי עמיתו האוקראיני ולדימיר זלנסקי הוא "בושה לעם היהודי", הגיעה תורה של דוברת משרד החוץ של רוסיה מריה זכארובה. דוברת משרד החוץ, שבעבר השתלחה בשגריר הישראלי באוקראינה בנושא הזיכרון ההיסטורי, פרסמה מאמר בו היא שוללת את ייחודה של השואה לעם היהודי. במאמר קבעה זכארובה: "השואה היא רדיפה מצד הנאצים של בני לאומים שונים" והוסיפה "אצלנו לא מחלקים את הניצחון על הנאצים על פי בסיס אתני". 

בהמשך המאמר תוקפת זכארובה את סוגיית השילומים של גרמניה לניצולי שואה היהודים, בגלל הדרישה הגרמנית להוכיח זיקה ליהדות בשביל להיות זכאי לקבל אותם. לדעתה, דרישה זו היא "חלוקה נבזית על פי בסיס אתני".

דובר משרד החוץ ליאור חייט פרסם ציוץ שבו יצא נגד דבריה של זכארובה. "אנו מתנגדים לכל ניסיון לעיוות וזילות השואה, ובמיוחד לכאלה העושים שימוש פוליטי באסון הגדול ביותר של העם היהודי", צייץ. חייט הוסיף כי "נושא שימור זיכרון השואה הוא מאבק גלובלי ומתמשך. השואה הייתה אירוע טראומטי וחורבן אנושי עצום. היא הייתה ניסיון להשמיד את העם היהודי וליצור עולם ללא יהודים. לא ניתן לטשטש את זוועות השואה ואת ייחודה כרצח תעשייתי ושיטתי שהביא להשמדתם של שישה מיליון יהודים". 

הפופולריים