נשיא בלארוס לפוטין: "כוח וגנר אמרו שמתאים להם טיול לפולין"

נשיא בלארוס: "כוח וגנר אמרו שמתאים להם טיול לפולין"
אלכסנדר לוקאשנקו השמיע איום על שכנתו ממערב במהלך פגישה עם עמיתו הרוסי, בה הצהיר: "פולין רוצה לספח את מערב אוקראינה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילים של כוח וגנר ברוסיה 24.06.23
צילום: רויטרס

"כוח וגנר אמרו לי 'מאוד מתאים לנו טיול לפולין'" – כך אמר אתמול (ראשון) נשיא בלארוס אלכסנדר לוקאשנקו לעמיתו הרוסי ולדימיר פוטין בפגישתם בסנט פטרסבורג. פוטין ולוקאשנקו החריפו מאוד את הטון נגד פולין בשבוע האחרון והאשימו את ורשה בניסיון לספח אליה שטחים ממערב אוקראינה ואת אזור לביב בפרט.

על פי הודעת הקרמלין היום הציג לוקאשנקו לפוטין מפות של התקדמות גדודים פולנים (ככל הנראה הכוונה לשכירי חרב פולנים הלוחמים לצד אוקראינה) המתקרבים לדברי לוקאשנקו לגבולות ארצו. נשיא בלארוס אמר בהקשר זה: "מה שקורה הוא שהמערב מנסה לקרוע את אוקראינה לגזרים. עכשיו יש רעיון חדש – לצרף קודם את מערב אוקראינה מנאט"ו ואז את כל יתר המדינה. בפועל זה יהיה סיפוח של מערב אוקראינה לפולין. אסור להרשות זאת".

ואז עבר לוקאשנקו לדבר עם פוטין על אנשי כוח וגנר שעברו לארצו אחרי המרד של יבגני פריגוז'ין. לדברי לוקאשנקו: "אנשי וגנר עצבניים. הם אומרים לי 'תן לנו אישור ללכת מערבה'. ואני אומר להם 'למה שתרצו ללכת מערבה' – והם עונים 'מתאים לנו טיול לפולין".

על רקע זה סיכמו פוטין ולוקאשנקו להדק עוד יותר את שיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות. מבחינת פולין פתרון אפשרי לאיומים הוא הצבת נשק גרעיני של נאט"ו בשטח המדינה – נשיא פולין אנדז'י דודה כבר קרא לפני כמה שבועות לראשי נאט"ו להציב נשק שכזה בגבולות ארצו לנוכח "התקופנות הרוסית".   

הפופולריים