המילארדים שמסיחים את דעת הציבור ממצב זכויות האדם

המילארדים שמסיחים את דעת הציבור ממצב זכויות האדם
ניתוח של ה"גארדיאן" הבריטי מעלה כי סעודיה הוציאה למעלה מ-6.3 מיליארד דולר בעסקאות ספורט בכדי להלבין את תדמיתה בעולם לנוכח הפרות זכויות האדם בשטחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רונאלדו ובנזמה
צילום: אי.פי

לפי תחקיר עיתון ה"גארדיאן" הבריטי שהתפרסם היום (רביעי), ערב הסעודית הוציאה מיליארדים מקרן ההשקעה הציבורית שלה מאז תחילת שנת 2021 ושפכה אותם על עסקאות הקשורות בספורט, באופן ששינה לחלוטין את ענף הגולף המקצועי והשפיע רבות על שוק ההעברות הבינ"ל בכדורגל.

הפרסום ב"גארדיאן" מגיע לאחר שביום שני האחרון מועדון הכדורגל הסעודי אל-הלאל הגיש הצעת-שיא לכדורגלן הצרפתי קיליאן אמבפה שעומדת על סכום שיא של כ-300 מיליון אירו. לצורך השוואה, ההשקעה בסך 6.3 מיליארד דולרים בספורט היא כמעט שוות ערך לתמ"ג השנתי של מונטנגרו או איי ברבדוס.

 

קבוצות זכויות אדם כמו Grant Liberty, אמנסטי אינטרנשיונל ו-Human Rights Watch מגדירות מצב זה כ-Sportswashing – מימון אדיר של אירועי ספורט אדירים והבאת שמות גדולים במטרה להסיח את דעת הציבור מהמצב הגרוע של זכויות האדם במדינה. ב-Grant Liberty אומרים כי "בעבר, דמויות ומותגי ספורט דחו את ההצעות לקיים קשרים עם סעודיה בשל הפרות זכויות האדם הברורות והמתועדות היטב שלה. עם זאת, התרחש שינוי מדאיג בעמדה המוסרית הזו, כאשר עסקאות מפתות מתקבלות וזאת על אף ההפרות המתמשכות ומתדרדרות (של זכויות אדם)".

לאחר הרצח של העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י בטורקיה, ערב הסעודית הייתה מנודה יחסית בעולם ותאגידים גדולים רבים משכו או הקפיאו את השקעותיהם בממלכה האסלאמית, השנתיים האחרונות סימנו שינוי דרמטי ביחס לה היא זוכה מהקהילה הבינלאומית. ובהקשר זה אי אפשר שלא לציין את ביקורו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בסעודיה בשנה שעברה, אותו גו' ביידן שהבטיח להפוך את סעודיה למנודה בשל רצח ח'אשוקג'י.

הפופולריים