ההפגנה מול השגרירות בשוודיה הסתיימה: לא הוצת ספר תנ"ך

ההפגנה מול השגרירות בשוודיה הסתיימה: לא הוצת ספר תנ"ך
אישה בשנות ה-50 לחייה קיבלה אישור להצית את ספר הקודש כדי להעלות מודעות לזכויות הילד, אך לבסוף "הסתפקה" בהצתת דף לבן • שר החוץ כהן: "הבהרתי לשר החוץ השוודי כי אם ייצא לפועל האיום, היחסים בין שתי המדינות עלולים להיפגע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינה בשגרירות ישראל שוודיה שטוקהולם, שריפת ספר תנ"ך תורה
צילום: ללא

בפעם השנייה בתוך שבועיים: משטרת שוודיה אישרה לאישה להפגין היום (שישי) מול שגרירות ישראל בשטוקהולם ולהעלות באש ספר תנ"ך כחלק מהמחאה. האישה, בשנות ה-50 לחייה וככל הנראה מעורערת בנפשה, הודיעה כי היא "תשרוף את התורה עם מצית" במטרה להביא לקדמת הבמה את זכויות הילד בשוודיה, שלדבריה מופרות שוב ושוב. לבסוף אותה אישה "הסתפקה"בשריפת דף לבן כ"סמל למערכת השוודית הריקה מתוכן". 

במהלך ההפגנה, טענה האישה כי הרשויות השוודיות לוקחות ילדים למוסדות ומפצלות אותם ממשפחתם, ועד שלא יפסיקו לעשות זאת - היא תמחה ותשרוף את הספר הקדוש. היא הוסיפה כי היא מעוניינת לשרוף גם חלקים בתלמוד, את החלקים שלטענתה "מעודדים פדופיליה". כשנשאלה מדוע היא לא מפגינה נגד הפרלמנט ענתה: "הפרלמנט כ"כ מושחת. מה שמעניין אותם זה לא האזרחים אלא נאט"ו, ולשרוף מול הפרלמנט לא יעשה שום אימפקט. המפגינה הוסיפה כי לטענתה יש חלקים בתלמוד שמעודדים פדופיליה, והיא רוצה לשרוף את החלקים האלה.

שר החוץ אלי כהן שוחח היום עם שר החוץ של שוודיה, טוביאס בילסטרום, על רקע האיום בשריפת הספר הקדוש. בהודעה שמסר לתקשורת, כהן אמר: "אני מזועזע מהאיום הנוסף לשרוף ספר תורה בשבדיה". הוא הוסיף, כי בשיחה עם מקבילו השוודי הוא הדגיש כי ישראל רואה בחומרה את השימוש באיומים על שריפת ספרי קודש וספרי תורה בשבדיה והוסיף כי אם ייצא לפועל האיום, עלול האירוע לפגוע ביחסים בין המדינות.

אתמול נעשו מאמצים להידבר עם האשה, כדי לשדלה לוותר על הרעיון, אך ללא הצלחה. מוקדם יותר אתמול הביע ראש ממשלת שוודיה, קריסטנסן דאגה מעלייה בביקוש לרישיונות להפגנות בהן מתכננים לשרוף ספרי קודש.

שגריר ישראל בשטוקהולם זיו נבו קולמן צייץ: "אני מגנה בחריפות את שריפת ספרי הקודש, ומקווה שהמעשה המביש הזה יימנע. יש למצוא דרך למנוע מהפרובוקציות חסרות התועלת הללו להופיע שוב. שר חוץ אלי כהן אמר כי שריפת התנ"ך המתוכננת "מזעזעת ועלולה לפגוע בקשרים בין שתי המדינות". כהן הוסיף כי ישוחח בקרוב עם שר החוץ של שוודיה ויבהיר לו כי "ישראל מצפה מממשלת שוודיה למנוע אירועים כאלה".

לפני כשבועיים איים גם אחמד עלוש, תושב שוודיה, לשרוף ספר תנ"ך. עלוש טען בפני עיתונאים שלא התכוון לשרוף את הספר הקדוש, ושרצה למשוך תשומת לב לאירוע שריפת הקוראן לפני כחודש. משטרת שוודיה העניקה לעלוש בן ה-32 אישור להצית הספר הקדוש, אחרי שטען בבקשה שהגיש כי המפגן הוא "התכנסות סמלית למען חופש הביטוי".

לפני כחודש זעם העולם המוסלמי אחרי שמשטרת שוודיה התירה שריפה של קוראן מול מסגד, ולא בפעם הראשונה. הרשויות במדינה נוטות לאשר מפגנים כאלה בעילה של חופש הביטוי. בחודש ינואר האחרון אישרה המשטרה בקשה של סופר מצרי להצית ספר תנ"ך, אך המהלך נמנע ברגע האחרון בעקבות לחץ שהפעילה עליו הקהילה המוסלמית במדינה.

 

הפופולריים