חודש לפני הבחירות: שערוריית מכירת ויזות למהגרים בידי דיפלומטים - מביכה את פולין

חודש לפני הבחירות: דיפלומטים פולניים מכרו ויזות למהגרים
התובעים והמשרד למלחמה דיווחו ששבעה חשודים נעצרו בגין חדש לשחיתות בתהליך הנפקת אשרות עבודה זמניות. לפני כחודש פוטר במפתיע סגן שר החוץ הממונה על העניינים הקונסולריים, ומפלגת השלטון שעומדת כרגע בראש, נמצאת בסכנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מהגרים מחכים לאוכל חם בגבול
צילום: אי-פי

עיתון שמאל פולני, "גזטה ויבורצ'ה", דיווח אמש (שישי) כי המחלקות הקונסולריות של פולין הנפיקו כ-250,000 אשרות למהגרים מאסיה ואפריקה מאז 2021 בתמורה לשוחד. כשנשאל על הדיווחים, נשיא פולין אנדז'יי דודה, טען שהוא ממתין לתוצאות חקירת הטענות לפיהן הקונסוליות הפולניות מכרו ויזות עבודה למהגרים תמורת אלפי דולרים.

הבחירות הכלליות בפולין, יתקיימו בעוד חודש בדיוק והממשלה הנוכחית תיאבק על שימור השלטון בידיה, גם בתום שתי קדנציות רצופות. ואולם, הפרשה החדשה מעיבה על ממשלת הימין המתנגדת במוצהר להגירה כלשהיא למדינה. נשיא פולין הנמנה אף הוא על מפלגת השלטון, אמר אתמול שהוא "לא יכול לחשוף את הפרטים הקשורים לידע שלי על החשדות לשיטות כאלה". לדבריו, הוא ממתין לתוצאות החקירה, והוסיף כי "לפי ידיעתי, לפחות חלק מהמידע בתקשורת אינו נכון".

סגן שר החוץ הממונה על העניינים הקונסולריים, פיוטר וורז'יק, פוטר במפתיע בחודש שעבר, כאשר הדיווחים הראשונים על השערורייה הופיעו בתקשורת. התובעים והמשרד למלחמה בשחיתות אמרו אתמול כי שבעה אנשים נעצרו בחשד לשחיתות בתהליך הנפקת כמה מאות אשרות עבודה זמניות. לדבריהם, החקירה החלה ביולי 2022 ונמשכת גם כיום.

מנהיג האופוזיציה בפולין, דונלד טוסק, כינה את הפרשה "השערורייה הגדולה ביותר בפולין במאה ה-21". הוא דרש מבכירי ממשלת מורבייצקי להבהיר כמה זמן היא מודעת לפרקטיקה הזו, מי בממשלה הרוויח ממכירת הוויזות, והיכן נמצא סגן השר וורז'יק כעת. טוסק, שכיהן בעבר כראש ממשלת פולין וכנשיא האיחוד האירופי, הפנה את השאלות לנשיא דודה, ראש הממשלה מורבייצקי ולמנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי.

לפי אתר חדשות עצמאי, סגן שר החוץ וורז'יק התעקש באופן אישי שיונפקו ויזות עבודה לקבוצות של אנשים מהודו, שהתחזו לצוותים העובדים עבור תעשיית הקולנוע ההודית. עם זאת לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה בחודש פברואר 2022, פולין פתחה את גבולה למיליוני פליטים, והציעה להם מגורים ועבודה. כ-1.3 מיליון אוקראינים - בעיקר נשים וילדים - רשומים כמתגוררים בפולין השכנה.

ההאשמות עלולות לפגוע במפלגת השלטון השמרנית לקראת הבחירות לפרלמנט בחודש הבא ב 15 באוקטובר. סקרי בחירות מראים שהמפלגה תזכה ברוב הקולות, אבל כנראה לא מספיק כדי למשול לבד. הממשלה הפופוליסטית של פולין סירבה שוב ושוב לקלוט מהגרים במסגרת תוכנית של האיחוד האירופי. היא הוציאה בשנה שעברה כ-1.6 מיליארד זלוטי על חומה מסיבית לאורך הגבול עם בלארוס, שנועדה לחסום את זרם המהגרים.

הפופולריים