פרס נובל לשלום הוענק לאסירה האיראנית נארגס מוחמדי על "מלחמתה בדיכוי נשים באיראן"

פרס נובל לשלום הוענק לאסירה האיראנית נארגס מוחמדי
יו"ר ועדת הפרס תהתה מה יקרה בדצמבר, כשמוחמדי תקבל את הפרס, שכן היא עדיין כלואה באיראן • בימים האחרונים הוכרזו הפרסים בתחום הספרות, רפואה, כימיה ופיזיקה - בשבוע הבא יוכרז הזוכה בפרס נובל לכלכלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נארגס מוחמדי זוכת פרס נובל לשלום
צילום: ועדת פרס הנובל

פרס נובל לשלום לשנת 2023 הוענק לאסירה האיראנית נרגס מוהמדי, כך הוכרז היום (שישי) בסטוקהולם, שבדיה. מוהמדי זכת בפרס בזכות מאבקה בדיכוי המשטר האיראני נגד נשים, מאבק שבגללו נכלאה. יו"ר ועדת הפרס פתחה את דבריה בסיסמה המזוהה עם המאבק באיראן - "נשים, חירות, חיים".

יו"ר ועדת הפרס תהתה מה יקרה בחודש דצמבר, כאשר מוחמדי תקבל את הפרס, שכן היא עדיין כלואה באיראן. היא הביעה תקווה שהרשויות האיראניות תעשינה את הדבר הנכון, והוא לשחרר אותה ממאסר. בימים האחרונים הוענק הפרס בתחום הספרות, רפואה, פיזיקה וכימיה.

הפרס למוחמדי מוענק בדיוק 20 שנה אחרי ששירין עבאדי האיראנית קיבלה את פרס נובל לשלום. באותה שנה, הצטרפה מוחמדי לארגון מרכז מגני זכויות האדם של עבאדי. במשרד זכויות האדם של האו"ם אומרים שהענקת פרס נובל לשלום למוחמדי מדגיש את האומץ והנחישות של נשות איראן. ירין עבאדי הגיבה על זכייתה של נרג'ס מוחמדי ואמרה כי היא "מקווה שזכייתה תוביל לשוויון זכויות ודמוקרטיה עבור הנשים באיראן. הזכייה בפרס תשפוך אור על הפרת הזכויות במדינה".

סוכנות הידיעות הממלכתית באיראן "IRNA" האשימה את ועדת הענקת פרס נובל לשלום בפוליטיזציה של נושא זכויות האדם, וטענה כי "הענקת פרס נובל לשלום לאדם שהורשע על פי חוקים מדיניים ומרצה עונש מאסר, לא יכולה להיות מוגדרת כדבר מלבד פוליטיזציה של מושג זכויות האדם וכפעולה מתערבת במדיניות פנים".

הפרס בתחום הספרות הוענק אתמול לסופר והמחזאי הנורווגי יון פוסה. פוסה בן ה-67 נחשב לאחד הסופרים החשובים והמשפיעים ביותר בספרות הנורווגית המודרנית. בנימוקי ועדת הפרס נאמר כי הוא "משורר קיומי מודרני" אשר "מציג את הקיום האנושי בטוהרה העירום ביותר", וכי מחזותיו הם בעלי "עוצמה קולנועית" שבאמצעותה הוא "מצליח להפוך את השתיקה לדיבור ואת החושך לאור".

מוקדם יותר השבוע, הכריזה ועדת הפרס על הזוכים בפרס נובל בכימיה לשנת 2023: מונגי באוונדי, לואי ברוס ואלכסיי יקימוב. לדברי הוועדה, שלושת המדענים הפועלים בארה"ב זכו בפרס הודות ל"גילוי וסינתזה של נקודות קוונטום" שביצעו. ביום שני, הוענק פרס נובל לרפואה לפרופסור קטלין קריקו ודרו וייסמן, על הגילוי שהוביל לפיתוח החיסון נגד וירוס הקורנה. בתחילת השבוע הוכרזו הזוכים בפרס נובל בפיזיקה. ביום שני בשבוע הבא יוענק הפרס בתחום הכלכלה.

הפופולריים