אחרי הנאום המקומם: מזכ"ל האו"ם מבהיר - אך מתעקש על איזון

אחרי הנאום המקומם: מזכ"ל האו"ם מבהיר אך מתעקש על איזון
לאחר נאומו שזכה לביקורות נוקבות מצד שחר החוץ כהן והשגריר ארדן - מזכ"ל אנטוניו גוטרש מנסה לאזן עם מסר חדש • בישראל בוחנים את אישור הבקשות לויזות לישראל שהגישו אנשי האו"ם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: איי-פי

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פרסם הלילה (רביעי) פוסט ב-X (טוויטר) בו יצא במסר נוסף, לאחר הנאום המקומם שביצע אתמול, בו הוא מגנה את מתקפות חמאס, אך מביע ביקורת על התקיפה הישראלית ברצועה. "תלונות העם הפלסטיני אינן מצדיקות את התקיפות הנוראיות של חמאס. המתקפות הנוראיות הללו לא מצדיקות את הענישה הקולקטיבית של העם הפלסטיני", אמר גוטרש.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

בנוסף, גוטרש נפגש לילה עם נציגי משפחות חטופים ישראלים, ביניהם הוריו של הרש גולדברג-פולין. גוטרש בירך את המשפחות על הגעתן, וחזר על גינוי נגד מתקפת הטרור של חמאס, והקריאה להשבתם המיידית של החטופים.

בעקבות הדברים החדשים של מזכ"ל האו"ם, בישראל בוחנים את אישור כל הבקשות לויזות עבור כניסה לישראל, שהגישו אנשי האו"ם. מאז החלה המלחמה, אנשי או"ם נוספים ביקשו להגיע לאיזור, והכעס הישראלי על דברי מזכ"ל האו"ם וקודם לכן, פגישת שליח האו"ם עם שר החוץ האיראני, הובילו לישראל לשקול לשלילה את האפשרות.

מזכ"ל האו"ם גוטרש אמר אתמול בפתח הדיון במועצת הביטחון כי "צריך להכיר בכך שהתקפות חמאס לא קרו בוואקום. הפלסטינים חיים תחת כיבוש מחניק, האדמות שלהם נלקחות, הכלכלה משותקת ובתיהם נהרסו". גוטרש הוסיף: "גיניתי באופן בלתי מסויג את ההתקפה הנוראית של טרוריסטים על אזרחי ישראל. אין דבר שיכול להצדיק זאת ויש לשחרר אתה החטופים מיד". 

"הסבל לא יכול להצדיק את ההתקפה המתועבת של חמאס, וגם ההתקפה הזאת לא יכולה להצדיק פגיעה באזרחים", אמר גוטרש, והוסיף: "הסיכוי לפתרון מדיני דועך". 

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן כינה את נאומו של גוטרש "מזעזע" ואמר כי "בזמן שטילים נורים על כל ישראל, הנאום הוכיח מעל לכל ספק שהמזכ"ל מנותק לחלוטין מהמציאות באזורנו ושהוא רואה באופן מעוות ובלתי מוסרי את הטבח שביצעו רוצחי חמאס בילדינו". עוד הוסיף ארדן: "אמירתו כאילו התקפת הטרור הרצחנית של חמאס הנאצי 'לא התרחשה בוואקום' מהווה הצדקה לטרור ולרצח. עצוב שבראש ארגון שקם בעקבות השואה עומד אדם עם דעות כאלה". מחוץ לדיון הגדיל לעשות ארדן נשא ארדן וקרא למזכ"ל גוטרש להתפטר מתפקידו. 

שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן שהשתתף גם הוא בדיון, קרא: "איפה הזעם? איפה הגינוי המפורש של זוועות אלה? עלינו לאשר את זכותה של כל אומה להגן על עצמה ולמנוע ממעשים כאלה לקרות שוב". עוד אמר בלינקן כי "לישראל עומדות הזכות והחובה להגן על עצמה, אבל יש חשיבות לדרך שבה עושים זאת. צריך להגן על חיי אזרחים פלסטינים. חמאס צריך להפסיק להשתמש בהם כבמגן אנושי וישראל צריכה להימנע מפגיעה בהם. צריך לאפשר כניסת סיוע הומניטרי ולבצע הפוגות כדי לאפשר יציאת אזרחים חפים מפשע". 

בשעות הערב ב-7 באוקטובר הגיב לראשונה מזכ"ל האו"ם למתקפת הטרור של חמאס בישראל. גוטרש גינה את המתקפה, וקרא לנקיטה באמצעים דיפלומטיים בכדי להימנע מהסלמה נוספת באזור. עם חשיפת הזוועות בימים הראשונים שלאחר המתקפה נקט גוטרש בעמדת תמיכה, באופן יחסי, בישראל ואף אמר שהוא מכיר בדאגה הלגיטימית של העם הפלסטיני, אך היא אינה מצדיקה הרג חפים פשע, וקרא לשחרורם המיידי של החטופים.

עם תחילת התקיפות האוויריות של צה"ל ברצועה מהר גוטרש לקרוא לישראל לפעול בהתאם לחוק הבינלאומי, ולהימנע מהבאה למשבר הומניטרי ברצועה. עם התרחבות התגובה הצבאית של ישראל נשמעו מצידו של גוטרש עוד ועוד התבטאויות הקוראות לישראל למתן את תקיפותיה, ולאפשר מעבר סיוע הומניטרי לרצועה. עם פרסום התקיפה בביה"ח בעזה הגיב גוטרש ואמר כי מעשי חמאס בישראל אינם מצדיקים ענישה קולקטיבית של העם הפלסטיני, וגינה את 'הטבח בביה"ח'. בשבוע שעבר הגיע גוטרש למעבר רפיח במצרים וקרא להפסקת אש הומניטרית והעברה מיידית של סיוע הומניטרי לרצועה. גוטרש הביע תקווה שבעתיד הקרוב יוכלו ישראל והפלטסינים להגיע לשלום המושתת על פתרון שתי המדינות.

הפופולריים