טורקיה הודיעה על החזרת השגריר הטורקי מישראל

טורקיה הודיעה על החזרת השגריר הטורקי מישראל
בישראל צפויים להתחיל בשבוע הבא את תהליך הבחינה מחדש של היחסים בין המדינות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: אי.פי

משרד החוץ של טורקיה הכריז היום (שבת) על החזרת השגריר הטורקי מישראל. בהודעה שפרסם משרד החוץ הישראלי, נכתב כי החזרת השגריר להתייעצויות בזמן שישראל נמצאת במלחמה היא "צעד נוסף של נשיא טורקיה המתייצב לצד ארגון הטרור חמאס".

בישראל אמורים להתחיל בשבוע הבא בתהליך בחינה מחדש של היחסים בין המדינות. מפרוץ המלחמה, טורקיה עמדה לצד הפלסטינים וקבעה את נאמנותה אליהם בהפגנות המוניות, בהסתה בתקשורת, ואפילו מפי הנשיא ארדואן בעצמו

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

אחד הביטויים להסתה הטורקית הגוברת נגד יהודים וישראל הוא הסיקור המוטה של הלחימה הישראלית בחמאס והתמיכה של ביידן בישראל. העיתון "טקווים", הנמצא בבעלות משפחתו של ארדואן, כינה את נשיא ארצות הברית ביידן "כלב ציוני" וגם "פרקליט השטן". בתמונה באותו בעיתון, נתניהו הוצג כאדם צמא דם.

ההסתה הגואה בטורקיה מלווה בחוסר תמיכה בישראל מצד נשיא המדינה, רג'ב ארדואן. בנאומו בפרלמנט הטורקי, ארדואן הגדיר את חמאס כ"ארגון שחרור שמנהל מאבק על אדמתו". בנוסף, שר האנרגיה הטורקי ביטל את ביקורו המתוכנן בישראל. ההסתה לא עוצרת רק בדרג המדיני - ועקב עלייתה ברחובות, יצאה אזהרת המטה לביטחון לאומי לישראלים השוהים בטורקיה והוזנקה טיסת חילוץ עבורם. 

לפי דיווח של רויטרס, שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן, צפוי לבקר השבוע בטורקיה כחלק מביקורו במזרח התיכון ובשני הקרוב הוא צפוי לקיים פגישות באנקרה. 

בלינקן נפגש היום בירדן עם שרי החוץ הערבים מסעודיה, ירדן, איחוד האמירויות, קטר, מצרים ומזכ"ל אש"ף. בפגישה אמר מלך ירדן כי על מדינות ערב ללחוץ על הקהילה הבינלאומית להפסיק את המלחמה בעזה, להכניס סיוע רציף לרצועה ולהגן על התושבים. בנוסף, הוא גינה את "המשך טבח האזרחים שמתבצע ברצועת עזה" והזהיר כי המשך המלחמה יביא לפיצוץ במצב באזור.

מלך ירדן הדגיש שהפתרון הצבאי או הביטחוני לא יצליח לסיים את המאבק בין הפלסטינים לישראל וכי הפתרון היחיד הוא פתרון מדיני שיביא שלום כולל על בסיס פתרון שתי המדינות. כמו כן, מלך ירדן הביע את התנגדותו לכל ניסיון להפריד בין רצועת עזה לגדה המערבית שמהוות רצף טריטוריאלי של מדינה פלסטינית אחת.

מוקדם יותר היום, בכיר אמירותי אמר כי ישנו צורך של ממש בהפסקת-אש הומניטרית, ובנוסף הביע תקווה שלא יוטל ווטו בנושא במועצת הביטחון של האו"ם. לדבריו, הסוגיה הפלסטינית הינה סוגיה ערבית, וכי עושים ככל הניתן לסייע במאמץ הערבי הכולל בנושא.

 

הפופולריים