"הרגשות מעורבים, זה היה לא צפוי": אחותה של אליזבט צורקוב בריאיון לאחר הסרטון ששוחרר

"הרגשות מעורבים": אחות החטופה אליזבט צורקוב בריאיון
אחרי ששוחרר אמש הסרטון הראשון של אליזבט צורקוב, שנחטפה לפני שמונה חודשים בעיראק, אחותה אמה אמרה לכאן רשת ב: "המאמץ העיקרי מבחינת השחרור שלה הוא מול הממשל האמריקני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
החטופה הישראלית אליזבט צ'ורקוב, 13.11.23
צילום: ערוץ הטלוויזיה העיראקי "א-רבאעה"

אמה צורקוב, אחותה של אליזבט, החוקרת הישראלית שנחטפה לפני שמונה חודשים ואמש שוחרר סרטון ראשון שלה מהשבי עם אות חייה, אמרה היום (שלישי) בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי "הרגשות מעורבים, זה היה לא צפוי ולא ידעתי כלום מראש. הסרטון הגיע כשהייתי ביום רגיל בעבודה ופתאום ראיתי שהטלפון שלי מתחיל להתפוצץ מהודעות ואז ראיתי את הסרטון הזה. זה היה מטלטל רגשית".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

אמה אמרה כי שחרור הסרטון של אחותה "מעודד ומנחם",  לדבריה, "זו היא והיא בחיים, היא נראית יחסית בסדר, מדברת בצורה קוהורנטית ורואים שזו עדיין היא והיא שומרת על צלם האנוש שלה. מאידך, זה סרטון שקשה לצפות בו. רואים שהיא נראית מאוד מפוחדת והתוכן הוא פשוט, מעין סרטון תעמולה מפלצתי של ארגון טרור, רואים שהכריחו אותה להגיד את התוכן הזה". 

בו בזמן, שיתפה אמה כי "אנחנו עומדים בקשר רציף עם הרשויות. זה מה שקרה אחרי שהסרטון יצא. המאמץ העיקרי מבחינת השחרור שלה הוא מול הממשל האמריקני, זה אולי נשמע מפתיע כי אין לה אזרחות, אבל היא דוקטורנטית באוניברסיטה. הקשר הוא הלחץ על החוטפים עצמם. הממשל האמריקני מסייע בסכומי עתק והחוטפים של אחותי הם חלק מהממשל העיראקי והם עובדי מדינה. הלחץ העיקרי הוא על הסיוע הכלכלי שעיראק מקבלת מארצות הברית".

האזינו:

"להבנתי נעשו מאמצים במסגרת היכולות המוגבלות מצד ישראל. אבל אני מבינה את המגבלות הקיימות", סיפרה אמה והתייחסה להפצת הסרטון. "אין לי הסבר למה הוא פורסם דווקא עכשיו. אני מעריכה שלא מראים אותו, התוכן הוא תעמולה".  

אמה התייחסה לסיבה שבגללה אחותה הייתה בעיראק: "היא לא קשורה לסוכנות הביון כפי שאילצו אותה להגיד, היא חוקרת מבריקה ומקסימה. היא עורכת מחקר במשך שנים על המזרח התיכון והיא עושה דוקטורט למדעי המדינה. חלק מהדוקטורט זה לעשות עבודת שטח. היא מאמינה גדולה בלהבין אנשים באמצעות מפגש בלתי מתווך שלהם. היא מאמינה גדולה שאי אפשר להבין אנשים מבלי להבין את השפה שלהם".

בחודש מרץ האחרון נחטפה צורקוב בידי חמושים ממיליצית גדודי חיזבאללה הפרו-איראנית. צורקוב שהתה בבית קפה בשכונת קראדה בבירת עיראק בעת החטיפה. אתמול, שמונה חודשים מאז שנחטפה בבגדד, ערוץ הטלוויזיה העיראקי א-רבאעה פרסם תיעוד ראשון של החוקרת הישראלית אליזבט צורקוב. בסרטון המדובר התייחסה צורקוב בעברית למלחמה בעזה, מה שמעיד על כך שצולם לאחרונה. 

בסרטון טענה צורקוב כי פעלה לטובת המוסד וה-CIA וכי ניסתה ליצור קרע בין השיעים בעיראק. "בתחילת עבודתי, עבדתי בסוריה בבניית הקשר בין ישראל וכוחות סוריה הדמוקרטית בצפון-מזרח המדינה. ביקרתי באזורים האלה ב-2019 בשליחות של המוסד וה-CIA".

"לאחר מכן התחלתי לעבוד בעיראק", המשיכה צורקוב. "עבדתי על הנושא של קידום נורמליזציה בקרב האופוזיציה הליברלית בעיראק, והמשימה המרכזית שעבדתי עליה בתקופה האחרונה היא יצירת מתח בעתיד לחימה בתוך עיראק". יש להניח כי הדברים שאמרה בסרטון, שאורכו קצת יותר מארבע דקות, הוכתבו לצורקוב. צורקוב קראה בסרטון לבני משפחתה לפעול לשחרורה.

"אנו מאושרים לראות את ליזה שלנו בחיים", מסרה אחותה של צורקוב, אימה, בתגובה לפרסום הסרטון לכאן חדשות. "לא נגיב על תוכן דבריה, שכן ברור שאולצה לומר אותם. עם זאת, נראה שבריאותה טובה בהתחשב במצב ונראה שהסרטון צולם לפני זמן לא רב. פרסום הסרטון הוא צעד משמעותי במאמץ להשיבה הביתה, לחיק משפחתה האוהבת".

הפופולריים