התגובה המטרידה של האוניברסיטאות בארה"ב לגינוי אנטישמיות

התגובה המטרידה של האוניברסיטאות בארה"ב לגינוי אנטישמיות
ראשי הרווארד, MIT ואוניברסיטת פנסילבניה סירבו לומר אם "קריאה לרצח עם ביהודים" מהווה עבירה בקוד ההתנהגות שלהן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בהרווארד
צילום: -

האנטישמיות באוניברסיטאות בארצות הברית: בשימוע שנעשה הלילה (רביעי) בבית הנבחרים האמריקני סירבו ראשי הרווארד, MIT ואוניברסיטת פנסילבניה לומר אם "קריאה לרצח עם ביהודים" מהווה עבירת הטרדה ובריונות בקוד ההתנהגות שלהן, ואף הוסיפו כי זה ראשית צריך "לבוא לכדי פעולה". 

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

בעקבות לחץ וביקורת שהגיע מצד התורמים לאוניברסיטת הרווארד, המוסד היוקרתי חזר בו: "הקריאות לאלימות או רצח עם נגד הקהילה היהודית, או כל קבוצה דתית או אתנית הן נבזיות. אין להן מקום בהרווארד, ומי שמאיים על התלמידים היהודים שלנו יידרשו לתת חשבון".

המלחמה בעזה, שנפתחה בטבח המזוויע שביצעו מחבלי חמאס בתושבי הדרום, נפתחה לפני כחודש וחצי ומאז נרשם זינוק מפחיד באירועי האנטישמיות והשנאה כלפי יהודים ברחבי העולם. על פי דוח של הליגה נגד השמצה, בארצות הברית לבדה חלה עלייה של יותר מ-300% במספר התקריות האנטישמיות והמקום שבו היהודים חשים מאוימים במיוחד הוא הקמפוסים האמריקניים. 

בחודשיים האחרונים סטודנטים יהודים חוו התקפות פיזיות, איומים, קללות ומה לא. סטודנטים פרו-פלסטיניים ובעלי עמדת שמאל רדיקלית רודפים אחריהם, דופקים על דלתותיהם, תוקפים אותם על המדשאות ועוד. אבל הרגעים הקשים הללו נבנו במהלך שנים רבות והכתובת הייתה על הקיר. פרופסור איתן גלבוע, מומחה לארצות הברית באוניברסיטת בר אילן וחוקר בכיר במכון ירושלים לאסטרטגיה וביטחון, מציין שהתנועות הפרו-פלסטיניות צמחו והתעצמו מלמטה במשך שנים והיום אנחנו רואים את התוצאות.

פרופ' גלבוע מסביר על התפתחות הארגונים, שאחראים לתופעה האלימה ששוטפת את ארצות הברית. "השלב הראשון היה לפתוח ארגונים בקמפוסים כמו "Students for Justice in Palestine",  שהוקם לראשונה באוניברסיטה של קליפורניה בברקלי. היוזם הוא תומך חמאס, האתם באזיאן, שבא ללמוד במקום. הארגון הוקם מיד אחרי "ועידת האו"ם לגזענות וזכויות אדם" שהתקיימה ב-2001 בדרום אפריקה", אמר פרופ' גלבוע, שהוסיף כי על הוועידה השתלטו גורמים פלסטינים ומוסלמים והפכו אותה לאנטי-ישראלית.

ארגון הסטודנטים היהודים "הלל" בהרווארד הגיב לדיון בקונגרס: "אנחנו מזועזעים מהצורך להצהיר את המובן מאליו, קריאות לרצח עם נגד יהודים הן תמיד הסתה לאלימות. כישלונה של הנשיאה גיי לגנות כראוי את השיח הזה מעוררת שאלות בנוגע ליכולתה להגן על סטודנטים יהודים בקמפוס".

בתקרית חריגה שהתרחשה באוניבסרטיסת UCLA בסוף נובמבר, סטודנטים פרו-פלסטינים הסתובבו בקמפוס כשבידיהם סכינים. הסטודנטים השתמשו באמצעי החד כדי לקרוע שלטים למען ישראל ולמען שחרור החטופים. לפחות שתי סטודנטיות צולמי כשבידיהן סכינים.

 

באוניברסיטת מישיגן נעצרו 40 מפגינים פרו פלסטינים בזמן שפרצו למבנה לשכת נשיא האוניברסיטה וסירבו להתפנות. מסרטונים שהופיעו ברשתות החברתיות, נשמעים המפגינים קוראים קריאות בגנות נשיא האוניברסיטה וכוחות המשטרה, וקוראים קריאות לאינתיפאדה.

הפופולריים