מהכלא ללשכת הנשיא: התקווה החדשה של סנגל

מהכלא ללשכת הנשיא: התקווה החדשה של סנגל
באסירו דיאומאיי פאיי (44) שהשתחרר לאחרונה מהכלא, כבש את לב המצביעים כשהבטיח להילחם בשחיתות והפך לנשיא הצעיר בתולדות סנגל. האם יעמוד בהבטחות או שייזכר כעוד מנהיג אפריקני מבטיח שלא קיים?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

באסירו דיאומאיי פאיי (44), עד לא מזמן אדם אלמוני לחלוטין, הושבע היום (שלישי) לתפקיד נשיא סנגל. המדינה בת ה-18 מיליון התושבים עברה עד השבעתו של הנשיא החדש תקופה מטלטלת. הנשיא היוצא מקי סאל נאלץ להיפרד מכיסאו בשל הגבלת כהונה של שתי קדנציות בחוקה הסנגלית. עם זאת הוא עשה הכול כדי למנוע מהאופוזיציה לעלות לשלטון.

הנשיא החדש בטקס ההשבעה 

תחת שלטונו של סאלי נשלח מנהיג האופוזיציה אוסמן סונקו, שהתמודד נגד סאל בבחירות 2019 והפסיד,  למאסר בגין עבירה של "השחתת הנוער". פאיי, ששימש כפקיד מס באזור פריפריאלי, נשלח למאסר בשל קרבתו האישית והאידיאולוגית לסונקו.

בשלב הזה הנשיא מאקי הודיע על דחיית הבחירות למועד בלתי ידוע – אך הפגנות ענק של צעירים ברחובות ולחץ בינלאומי הכריחו אותו לשחרר את שני מנהיגי האופוזיציה ולקבוע מועד חדש לבחירות.

כיוון שאוסמן סונקו היה מנוע מלהתמודד בבחירות הנוכחיות פאיי הכריז על עצמו כמועמד לנשיאות, פתח במערכת בחירות קצרה של ימים בודדים וניצח לאחר שזכה ב-54 אחוזים מקולות הבוחרים. פאיי, המנהיג הצעיר ביותר בהיסטוריה של סנגל, נבחר בזכות קולות האוכלוסייה הצעירה שמיואשת מהמצב הכלכלי הקשה והשחיתות בה נגועים מוסדות ממשל רבים במדינה בת 18 מיליון התושבים.

פאיי הוא מוסלמי ונשוי לשתי נשים שנכחו בטקס ההכתרה שלו. במסע הבחירות הוא דיבר על מאבק בשחיתות ובניצול משאבי הטבע של סנגל בצורה שמטיבה עם העם. עניין זה עשוי להעמיד אותו עם צרפת ממנה הכריזה סנגל עצמאות בשנת 1960. רבים בסנגל טוענים כי ההשפעה הצרפתית על המשק הסנגלי המבוסס ברובו על חקלאות, כריית פוספטים ובניית ספינות. עדיין גדולה מאוד.

השאלה היא כעת האם פאיי יצליח לנקות את האורוות ולהעניק תקווה לצעירים המתוסכלים – או שיהפוך לעוד מנהיג שהבטיח רבות ולא קיים.   

הפופולריים