לחץ על חמאס

ביידן ו-17 מנהיגים ממדינות נוספות בקריאה משותפת לחמאס: "לשחרר את החטופים"

ביידן ו-17 מנהיגי מדינות נוספות בקריאה משותפת לחמאס
עיקרי ההודעה: עסקה לשחרור החטופים, הפסקת אש והחזרת עקורים לצפון הרצועה. גורם בממשל האמריקני הבהיר ש"יש כרגע עסקת חטופים על השולחן", וגם מסר לסינוואר "הצדק ייעשה". עם זאת, הגורם הסביר שלא ישראל מערימה קשיים על המו"מ, אלא חמאס ובעיקר סינוואר שישר מסרב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ביידן ואביגיל
צילום: ללא קרדיט

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ו-17 מנהיגים ממדינות נוספות קראו היום (חמישי) במשותף לחמאס: "לשחרר את החטופים". עוד נכתב כי "גורל החטופים והאזרחים בעזה הוא דאגה בינלאומית. העסקה שעל השולחן תביא להפסקת אש מיידית בעזה ותאפשר הכנסת סיוע וסיום העוינות. תושבי עזה יורשו לשוב לבתיהם. הבה נסיים את המשבר כדי להביא שלום ובטחון לאזור".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

גורם בממשל ביידן הבהיר ש"זה לא נכון שישראל היא שמערימה קשים" במגעים להפסקת אש, והוסיף "ההסכם הנוכחי מאפשר כניסה לא מוגבלת של אזרחים חזרה לצפון הרצועה, אבל אלו עדיין אזורי לחימה וצריך הפסקת אש כדי לאפשר מעבר. אם יהיה שחרור נשים חולים ופצועים אז יווצרו תנאים שיאפשרו כניסה של אזרחים לצפון הרצועה".

על מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, מסר הגורם כי "הצדק יעשה עם סינוואר". לדבריו, היו רגעים שבהם המשא ומתן התקדם עם מנהיגי חמאס ש"מתגוררים במלונות יוקרה", אבל סינוואר הוא המחליט הסופי. "כשזה מגיע אליו, כשהוא במנהרות מתחת לאדמה, התשובה ממנו אישית היא 'לא', הוא מקבל ההחלטות והוא זה שדחה את העסקה", אמר.

בנוסף, הגורם בממשל האמריקני הרגיע והסביר "שיש כרגע עסקה על השולחן שעונה על כל בקשות המפתח של חמאס - והם צריכים להסכים לה". לטענתו, היו רגעים בהם חשבו שישראל יכולה להתקדם יותר, אבל כרגע גם המצרים והקטרים הסכימו שהתשובה שהגיעה מעזה הייתה "לא קונסטרוקטיבית ולא מועילה".

בכיר חמאס אבו זוהרי הגיב בעניין ואמר: "חמאס לא יושפע מהלחץ של ארה"ב בנושא החטופים. חמאס דורש כחלק מכל עסקה לשחרור החטופים שישראל תעצור את המלחמה בעזה". בתוך כך, בערוץ סקאי בערבית דווח שמשלחת מצרית עתידה להגיע לישראל מחר. זאת במסגרת המאמצים המצריים להתניע מחדש את המשא ומתן בין ישראל וחמאס.

כמו כן, הגורם בממשל האמריקני התייחס לסרטון אותו פרסם חמאס עם אות חיים מהחטוף הירש גולדברג-פולין. "קיבלנו אותו ביום שני ואנו מנתחים את זה עם המומחים שלנו. זה מאמץ יומיומי שלנו". על פגישתו של הנשיא ביידן עם אביגיל עידן בת ה-4 ששוחררה משבי חמאס, אמר: "הנשיא בילה יותר משעה עם המשפחה ונתן לאביגיל לשחק בחדר הסגלגל, היא זחלה דרך הדלת ליד שולחן הנשיא, שיחקה במגרש המשחקים במדשאה".

הפופולריים