פרשנות

מכה אישית קשה לחאמנאי: היום שאחרי הנשיא ראיסי

מכה אישית קשה לחאמנאי: היום שאחרי הנשיא ראיסי
הטלטלה במערכת הפוליטית האיראנית - בעקבות מותו של הנשיא ושר החוץ האיראנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן שמת בהתרסקות מטוס, איברהים ראיסי
צילום: רויטרס

מרגע ההכרזה על מותו של הנשיא האיראני איבראהים ראיסי הבוקר (שני) בהתרסקות מסוק - ייערכו בחירות מיוחדות לנשיאות בתוך 50 ימים. בזמן הזה, סגן הנשיא, מוחמד מוח'בר ימלא את מקומו של ראיסי. זאת לפי החוקה האיראנית ובאישורו של המנהיג העליון, עלי חאמנאי. המומחה לאיראן במכון למחקרי ביטחון לאומי, ד"ר רז צימט סיפר בכאן רשת ב: "אין לזלזל בחשיבותו של ראיסי, הוא היה הנשיא הנאמן ביותר לחאמנאי ולכן זו מכה אישית קשה עבורו".

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות
7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי לאירועי 7 באוקטובר

הנשיא באיראן הוא ראש הרשות המבצעת, אשר מבצע את המדיניות שנקבעת על ידי המנהיג העליון, עלי חאמנאי. עם זאת, ד"ר צימט הבהיר: "אומנם עיקר עיסוקו של נשיא איראן הוא בתחום הכלכלי-מדיני, אך הוא משמש גם כראש המועצה העליונה לביטחון לאומי ולכן יש לו השפעה לא מבוטלת גם בתחום הזה". עוד הוסיף ד"ר צימט לגבי מותו של שר החוץ האיראני, חוסיין עבדאללהיאן: "בהשוואה לקודמיו בתפקיד, הוא היה הרבה יותר מעורב בניהול המערכה האזורית ולכן תהיה לכך השפעה על המערכת הפוליטית באיראן".

"מי שמרכז את המדיניות הביטחונית הוא מפקד כוח קודס ומשמרות המהפכה ולכן האסטרטגיה הביטחונית האיראנית לא צפויה להשתנות", הדגיש ד"ר צימט, "אומנם אין למותם של השניים השפעה ישירה על מה שאיראן תעשה סביב המלחמה בעזה. אך ברגע שהפוליטיקה האיראנית עוברת טלטלה כה משמעותית, איראן תהיה פחות פנויה לעסוק בדברים אחרים".

לנוכח החילופים בצמרת השלטון האיראני, בטהראן ישנו חשש כי ייתכנו הפגנות ברחבי איראן. "יש מתנגדי משטר שסבורים שזוהי שעת כושר שעלולה לטלטל את המשטר ולכן אנו רואים אותם יוצאים לרחובות. ככל הנראה המשטר ידכא אותם, כפי שקרה במקרים קודמות", אמר ד"ר צימט.

המסוק של הנשיא ושר החוץ האיראני התרסק אתמול בעת שחזרו מחנוכת סכר משותף עם נשיא אזרבייג'ן. כל האנשים שהיו על המסוק נהרגו - בהם אנשי צבא, מושל מחוז מזרח אזרבייג'ן, אימאם וצוות הטייסים. בשל תנאי מזג האוויר הקשים באזור ההתרסקות, שרידי המסוק שנשא את ראיסי וצוותו אותרו לאחר כ-16 שעות. ברשויות האיראניות דיווחו כי כלל הגופות פונו מהזירה לתבריז, כאשר מצבן קשה במיוחד. "חלקן נשרפו ולא ניתן לזהותן", הודה מפקד חיל האוויר האיראני. 

הפופולריים