אחרי שלושה חודשים: מח"ש ערכה שחזור של הירי באיאד אל-חלאק

מח"ש ערכה שחזור של הירי באיאד אל-חלאק
בני משפחתו של הצעיר בעל הצרכים המיוחדים נפגשו עם חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים בחודש שעבר, ונאמר להם כי לא קיים תיעוד של הירי עצמו בחדר האשפה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שחזור הירי באיאד אל חלאק
צילום:

שלושה חודשים לאחר ירי שוטרי משמר הגבול באיאד אל-חלאק, צעיר בעל צרכים מיוחדים בעיר העתיקה בירושלים, שיחזרו הלילה (רביעי) חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים את הירי עם אחד החשודים. בירי היו מעורבים שני שוטרי מג"ב - מפקד ולוחם.


גורמים המעורים בחקירה אמרו לכאן חדשות כי זו נמצאת בשלבי סיום. במחלקה לחקירות שוטרים אומרים כי מצלמות האבטחה המוצבות ברחוב לא תיעדו את הירי, אך משפחת אל-חלאק אינה מקבלת זאת ודורשת לחשוף את התיעוד של האירוע.

עורכי דינו של קצין משמר הגבול שהיה מעורב בתקרית ביקשו בחודש שעבר לגנוז את התיק נגדו על סמך בדיקת פוליגרף עצמאית שעבר. לדבריהם, הבדיקה מוכיחה שדיבר אמת כשאמר שהורה להפסיק את הירי לעבר הצעיר וכי לא שמע את אימו אומרת שבנה בעל צרכים מיוחדים.

עוד טענו עורכי דינו של הקצין כי "הוא לא ירה ירי קטלני, הוא הורה לחדול אש טרם הירי והוא לא קיבל את אזהרת האישה שטענה כי המנוח הוא נכה. השוטר השני שמעורב בתקרית טען בחקירתו שלא שמע את מפקדו קורא לו לחדול מלירות.

באירוע, השוטרים המוצבים ליד שער האריות הבחינו בצעיר וחשדו כי הוא מחזיק באקדח. הם קראו לו לעצור והוא החל להימלט. במהלך המרדף נורה ונהרג. לאחר בדיקת המשטרה התברר כי לא היה חמוש.

עדת ראייה ואחת המדריכות במוסד החינוכי שבו למד איאד, שהייתה איתו בזמן הירי, סיפרה לכאן חדשות: "שמעתי צעקות כשהייתי במקום, סובבתי את הראש לראות מאיפה הן מגיעות, ואז ראיתי את איאד רץ לעברי. צעקתי לשוטרים: 'הוא נכה אל תירו בו. הם ירו עליי ועל איאד'".

המפקד בכוח מג"ב, נחקר במח"ש באמצע חודש מאי, ועומת עם העדות של המדריכה. המפקד התעקש שהורה לפקודו, השוטר השני בכוח – לוחם בשירות סדיר – לחדול מהירי. המפקד שב וטען בחקירה כי החשוד השני המשיך לירות, על אף הוראתו לחדול מהירי.

הפופולריים