אלי בר זכאי הורשע בהמתה בקלות דעת

אלי בר זכאי הורשע בהמתה בקלות דעת
בר זכאי דרס למוות את הנער אילון שלו אמסלם בן ה-13 ופצע את חברו ביולי 2018. השופט בהכרעת הדין: "האמת רחוקה מלהיות נר לרגליו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משפט דריסתו למוות של אילון שלו אמסלם. אלי בר זכאי הורשע במתה בקלות דעת בביהמ"ש המחוזי בת"א, 11.06.20
צילום: צילום שלנו

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (חמישי) בהמתה בקלות דעת את אלי בר זכאי, הנהג שדרס את הנער אילון שלו אמסלם בן ה-13 וגרם לפציעת חברו ביולי 2018. השופט בני שגיא ‏ביקר בחריפות את התנהלותו של בר זכאי: "עולה תמונה ברורה של נסיעה פרועה על ידי הנאשם, האמת רחוקה מלהיות נר לרגליו. מדובר בנאשם שאימץ דפוס עברייני". בר זכאי הורשע גם בחבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש מהלכי משפט וניסיון להשמדת ראייה.

השופט הוסיף כי "הגרסאות הרבות שמסר, נעדרו היגיון פנימי, הוא התבצר בגרסתו המנותקת. אותו קו התנהלות פסול של הנאשם לפני ואחרי התאונה המשיך גם במשפטו". עוד הסביר השופט כי  הוא דוחה את טענת הנאשם לעניין שלא שתה, "בר זכאי שתה משקאות אלכוהוליים בכמות משמעותית, לפחות כוס וחצי וודקה, היה מסטול והכשיל בכוונה את בדיקת הינשוף. בווידיאו ניתן לראות את הסבר השוטר, אך בלי סיבה הנאשם עשה אחרת".

מכתב האישום, שהוגש כחודש לאחר האירוע, עולה כי לאחר בילוי ממושך עם חבריו דרש מהם בר זכאי להמשיך עמו למועדון נוסף. לאחר שסרבו, הלך לבדו לרכב ולא הסכים להקשיב לחברו שהזהיר אותו שלא לנהוג מפני שהוא שתוי. בר זכאי הגיע אל הצומת במהירות גבוהה, תוך חריקת צמיגים, כשהוא "מזגזג" עם רכבו מצד לצד ופגע בנערים.

לאחר התאונה ניסה הנאשם לשבש את החקירה כשביקש לשתות מים רבים ככל האפשר כדי שהאלכוהול בדמו לא יזוהה, ואף ביקש מחברו שלא לספר שהם שתו. בבדיקה שערכו לנהג עלה כי כמות האלכוהול בגופו הייתה פי שש מהמותר. 

במהלך ניהול משפטו התנער בר זכאי מהאישומים נגדו, על אף שלפי הפרקליטות הוא אמר לחברו בשתי שיחות טלפון בחצי השעה שקדמה לתאונה כי שתה בקבוק וודקה. במשפטו  טען ש"אמר בצחוק" ששתה בקבוק וכנשאל על-ידי השופט: "מי אשם בתאונה? הסיבוב אשם?", השיב: "יכול להיות". 

כשלושה חודשים לאחר הדריסה, הגישה משפחתו של הנער אילון שלו אמסלם, עתירה לבג"ץ נגד הפרקליטות בדרישה להוסיף לכתב האישום סעיף של הפקרה. המשפחה טענה כי בר זכאי אומנם לא ברח מהמקום לאחר התאונה, אך נשאר בזירה כדי להסתיר ראיות ולשבש חקירה – ולא טרח להעניק עזרה לאילון שהוטל פגוע סמוך אליו. בג"ץ דחה את העתירה והשופטים קבעו כי אין מקום להתערב בהחלטת הפרקליטות, וכי ההליך שקיימה היה תקין. 

בחודש ינואר 2019 הואשם הלל דיוויס, חברו של הנהג הדורס, בשיבוש הליכי משפט. על פי כתב האישום - דיוויס, שידע והבין כי תאונת הדרכים נגרמה בשל היות חברו שיכור, ייעץ בפני בר זכאי בשיחות טלפון שקיימו לשתות מים, לעשן סיגריה ולאכול ממתק. נוסף לכך, בשיחות הטלפוניות, הוא ייעץ לנהג הדורס לעזוב את זירת תאונת הדרכים, והמליץ לו למחוק את הקלטת השיחות ביניהם.

הפופולריים