הדרישה להקים ועדות כנסת: כחול לבן עתרה לבג"ץ נגד אדלשטיין

המשבר בכנסת: כחול לבן עתרה לבג"ץ נגד אדלשטיין
העתירה הוגשה בשל "ניסיונו של יו"ר הכנסת למנוע הקמת ועדות והצבעה על בחירת יו"ר לכנסת ה-23". יו"ר הסיעה ניסנקורן: "חייבים להקים את הוועדות בכנסת שיוכלו לתפקד". ח"כ זוהר הגיש הצעת פשרה: יוקמו 4 ועדות, 3 מהן יהיו בראשות המרכז-שמאל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבי ניסנקורן ועפר שלח
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפלגת כחול לבן עתרה היום (חמישי) לבג"ץ נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בשל "ניסיונו למנוע את הקמת ועדות והצבעה על בחירת יו"ר לכנסת ה-23". חבר הכנסת אבי ניסנקורן אמר: "הגשנו כל סיעת כחול לבן את הבקשה לעצור את הרס הדמוקרטיה הישראלית. חייבים להקים את הוועדות בכנסת שיוכלו לתפקד".


חבר הכנסת מיקי זוהר, פנה ליו"ר כחול לבן בהצעה לפשרה בחלוקת הוועדות בכנסת. לפי הפשרה, יוקמו ארבע ועדות: הוועדה המסדרת, החוץ והביטחון, הכספים וועדה לענייני נגיף קורונה. לפי ההצעה, ועדת הכספים תישאר בראשות נציג מגוש הימין בעוד שבשאר הוועדות יעמוד בראש חבר כנסת מגוש המרכז-שמאל.  

בהצעה נכתב כי "בהתאם להנחיות משרד הבריאות ולמען שמירת בריאותם של עובדי הכנסת, אנו מציעים כי בכל הוועדות יהיה לכם רוב של 5 מול 4 למעט הוועדה המסדרת שתהיה ועדה פריטטית. לחלופין, נוכל להסכים כי בוועדה המסדרת יהיה לכם רוב של 5 מול 4 לטובתכם, בתנאי להתחייבותכם שלא תפעלו לקידום חקיקה פוליטית כזו או אחרת עד להקמת הממשלה". 

חבר הכנסת עפר שלח אמר לאחר הגשת העתירה ליד בית המשפט העליון: "בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין מנסים לא רק להרוס את הדמוקרטיה הישראלית, אלא לגרום לזה שלא יכירו בתוצאות הבחירות. יש רוב בכנסת להפעלה מידית של הכנסת, ויו"ר הכנסת פשוט חטף אותה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ערך שיחות טלפוניות עם ראשי כחול לבן ועם השר יריב לוין, הוא עודכן בשיחותיו באשר למצבו של המשא ומתן ושמע על הקשיים העקרוניים העומדים על הפרק. ריבלין הפציר בצדדים להמשיך ולהידבר ככל הניתן על מנת להגיע להסכמות, והדגיש כי הוא עומד לרשות הצדדים באם יוכל לקדם את השיח. כמו כן, הוא הזהיר מפני מצב בו הכנסת הופכת בת ערובה של המשא ומתן  הקואליציוני וביקש משני הצדדים לחתור לכינוסה המיידי ללא קשר לשיח ביניהם.

המשטרה עצרה היום שלושה מפגינים במהלך מחאה שהתקיימה מול הכנסת "נגד סירובו של יו"ר הכנסת למנות ועדה מסדרת". מהמשטרה נמסר כי כ-200 מפגינים במקום הפרו את הוראות משרד הבריאות האוסרות על התקהלות של יותר מעשרה אנשים. מארגני המחאה טענו כי לא הפרו את הוראות משרד הבריאות מכיוון שישבו ברכבם. 

בגוש המרכז-שמאל שבו ותקפו הבוקר את הליכוד בעקבות סירובו של אדלשטיין אתמול להביא להצבעה את הרכב הוועדה המסדרת. ח"כ עפר שלח מכחול לבן אמר כי "הליכוד במצוות נתניהו ובביצוע יו"ר הכנסת הנצמד לכיסא, מונעים את המהלך כי לא מוצאות חן בעיניהם תוצאות הבחירות".

בריאיון לירון דקל בכאן רשת ב אמר שלח כי אין ברירה אלא לפנות לבג"ץ: "אני אוהב לשמור על הפרדת רשויות אבל לנוכח המצב הזה אין ברירה. צריך להשיב את הכנסת למסלול של עבודה המתחייבת מהחוק. לליכוד לא אכפת לחכות חודש כדי להגיע לסיטואציה פוליטית שתהיה לו נוחה יותר. הליכוד מונע כנסת מתפקדת כדי לקוות שאולי יגיע למצב פוליטי נוח יותר בניגוד לתוצאות הבחירות.

לאחר שלא הושגה הסכמה, פוזרה אתמול מליאת הכנסת. אדלשטיין אמר בתום הפגישה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ כי צר לו שלא קיבלו את הצעת הפשרה שלו על הקמת ועדות הכנסת. כחול לבן טענו מנגד: "יו"ר הכנסת פועל לרמוס את הדמוקרטיה בשליחות נתניהו. המשבר שבו מצויה ישראל מחייב כנסת פעילה. נעתור לבג"ץ כדי לעצור את הטירוף". 

הפופולריים