חיות: לקיים בירור לשופטת שהציעה לתת מנטוס לאליעזר ברלנד בהארכת מעצרו

חיות: השופטת שהציעה מנטוס לברלנד תישלח לבירור
השופטת שרון לארי-בבלי אמרה את ההערה החריגה לאחר שעורך דינו ציין כי ברלנד חש ברע בעקבות צנתור שעבר. הבירור יתקיים אצל מנהל בתי המשפט ונשיא בית משפט השלום בירושלים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אליעזר ברלנד בדיון בהארכת מעצרו בבימ"ש השלום בירושלים, 13.02.20
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הנחתה היום (ראשון) את מנהל בתי המשפט ונשיא בית משפט השלום בירושלים לקיים בירור לשופטת שרון לארי-בבלי. זאת לאחר שהשופטת העירה במהלך הדיון בהארכת המעצר של ברלנד: "תנו לו מנטוס".

במהלך הדיון שהתקיים בשבוע שעבר, התלונן עורך דינו עמית חדד על מצבו הרפואי של ברלנד, שעבר ניתוח צנתור בבית חולים שערי צדק בירושלים, ותהה מדוע נחקר במהלך האשפוז. השופטת עקצה אותו בתגובה.

לפני כן שאל עורך הדין חדד בדיון: "האם הפסקתם את החקירה כי הרב ברלנד התעלף במהלך חקירתו?". נציג המשטרה השיב: "כן, אבל לפני החקירה הוא טען בעצמו שהוא מרגיש טוב. ברגע שראיתי שהוא מתעלף בחקירה שאלתי אם הוא רוצה להמשיך והוא ענה שלא – והפסקנו".

השופטת שאלה את חדד: "אם הרב מציע לאנשים 'תרופות' שהן טיקטק ומנטוס, במסווה של תרופה שלטענתו תרפא אותם, ובסוף זה לא מרפא אותם. האם זו לא מרמה?". חדד השיב: "ברור שהוא נתן משהו שהוא ברכה בלבוש גשמי. לא משנה אם זה טיקטק או טיק טוק".

בתום הדיון, הוארך מעצרו של ברלנד בשמונה ימים. השופטת שרון לארי-בבלי כתבה בהחלטתה כי "המשיב נתן מנטוס לחולים במסווה של תרופות. הפרקליט ציין בצדק שעולמי אינו תואם את עולמו של הרב, אך בראיות רואים כי המתלוננים נוצלו באופן ציני ונתלו בכלל שבב של תקווה. החשד הסביר הוא ברף גבוה. שמעתי את טענותיו של בא כוח המשיב בעניין מצבו הרופא - אני סומך על רופאי שב"ס שיידעו לתת מענה למצוקתיו הרפואיות".


בתחילת השבוע, עצרה המשטרה את ברלנד שהורשע בעבר בעבירות מין חמורות, את רעייתו, וחמישה ממקורביו מקהילת "שובו בנים", בחשד לניצול של מאות אזרחים שביקשו לקבל ברכות ומרפא. בנוסף, נעצר איש הכספים שלו וחתנו חיים רייכר, בחשד לעושק, מרמה ועבירות מס.

המשטרה גבתה כ-200 עדויות, שמהן עולה השיטה: ברלנד ואנשיו ביקשו כסף בתמורה להבטחות לרפואה, לשחרורים ממעצר או פתירת מצוקות נוספות. על פי החשד היה תעריף קבוע לברכות: בין אלפי שקלים לעשרות אלפי שקלים לברכה של ברלנד. עוד עולה מחקירת המשטרה כי ברלנד ואנשיו נתנו כדורים וטיפות שנחזו לתרופות ובבדיקת המשטרה עלה כי מדובר בממתקים כגון מנטוס וטיפות הומאופטיות.

הפופולריים