היועמ"ש מאותת: לא יסכים לעסקת טיעון לנתניהו

היועמ"ש מאותת: לא יסכים לעסקת טיעון לנתניהו
גורמים בפרקליטות ציינו כי במקרה הזה מנדלבליט סבור שבשל הטענות החמורות של רה"מ כי מדובר בתפירת תיקים - יש להציף את מלוא הראיות בבית המשפט. הרכב השופטים במשפטו של ראש הממשלה טרם נקבע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: צילום: מרים אלסטר, תומר נויברג, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מאותת לאנשיו כי לא יסכים להגיע לעסקת טיעון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו - כך דיווח הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11. גורמים בפרקליטות ציינו כי עמדתו של מנדלבליט נובעת מהטענות של נתניהו נגד החקירה ונגד אנשי הפרקליטות.


נתניהו טען שתפרו לו תיקים, שהעלילו עליו עלילה, שכתב האישום נגדו הוגש שלא בתום לב ושמערכת התביעה מבצעת הפיכה שלטונית. על פי הגורמים, מנדלבליט מעוניין שבשל טענות ההגנה של ראש הממשלה – על פרטי התיק להישמע עד תום בבית המשפט. "חייבים להציף בו את מלוא הראיות שהובילו לקבלת ההחלטה. ישבו שופטים ויחליטו אם מדובר ברדיפה או בהחלטה מקצועית ועניינית", הסבירו.

ברוח הזו דיבר היועץ המשפטי לממשלה גם על עסקת חנינה שעלתה לאוויר. מנדלבליט עשוי לקבוע גם כי עתירה המבקשת לקבוע אם חבר כנסת הנאשם בלקיחת שוחד ובמעשה מרמה רשאי להקים ממשלה - שפיטה, כפי שקבע בג"ץ לפני כחודש וחצי. בעבר סירב היועץ להביע דעה כי העתירה נראתה לו תיאורטית ומוקדמת.

לקריאת כתב האישום המלא נגד נתניהו - לחצו כאן

הרכב השופטים שידונו בתיקי נתניהו טרם נקבע

הרכב השופטים שידון בתיקי ראש הממשלה טרם נקבע. נשיא בית המשפט המחוזי, שמוסמך לקבוע את ההרכב, נוטה שלא לשבץ עצמו, גם בשל משכו הארוך הצפוי של המשפט. הנשיא אמור לפרוש מתפקידו בעוד כשלוש שנים, ולפי הערכות משפטו של נתניהו יתארך מעבר לתקופת הזמן הזו. 


על אף שנשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות אינה מעורבת בבחירות ההרכב, ישנה אפשרות שנשיא בית המשפט המחוזי יתייעץ עימה בנושא. ישנם כמה שמות של שופטים שנפסלו, לא כולם רוצים לשבת במשפט הזה. 

אחרי שנתניהו משך ביום שלישי את בקשת החסינות מהכנסת, הפרקליטות הגישה את כתב האישום נגדו לבית המשפט המחוזי בירושלים. מדובר בהליך טכני שלפני דיון הקראת כתב האישום. יחד עם נתניהו נאשמים גם בעלי בזק שאול ואיריס אלוביץ' ומו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס.

היועץ המשפטי לממשלה ביקש לדחות את הגשת עמדתו לבג"ץ, לאחר שבית המשפט העליון כבר הודיע כי יקיים דיון בעתירה בהרכב של שלושה שופטים בראשות הנשיאה אסתר חיות. מאחר שמדובר בדיון בצו על תנאי – כלומר, סוג של דיון בשאלה אם בכלל אפשר לדון בנושא הרכבת הממשלה ואיך – ביקש מנדלבליט שיינתן לו זמן משמעותי יותר להגשת עמדתו בשל מורכבות ורגישות הנושא.

במשך תקופה נטה היועץ שלא לגבש עמדה בסוגייה אם נתניהו יכול להרכיב ממשלה למרות האישומים, זאת משום שלטענתו הייתה השאלה תאורטית. אולם בעקבות עתירה שהגישו שורה של אנשי אקדמיה, היי טק וקהילת הביטחון, היועץ שקל לפרסם את עמדתו, השאלה הייתה לגבי מתי.

הפופולריים