ניצב ג'מאל חכרוש על המחיר האישי, ההזנחה בחברה הערבית והשאיפה למפ"כלות

ניצב חכרוש על המחיר האישי והשאיפה למפכ"לות
הוא עומד בראש המאבק בפשיעה בחברה הערבית ונמצא תחת הכוונת של ארגוני פשיעה - ומאמין שהשינוי קרוב: "בתחילת השנה הבאה נתחיל לראות את השינוי. והשינוי - ירגיש אותו כל אזרח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

עדכון 8.11.21 - אחרי חודשיים: פוענח הירי על ביתו של ניצב חכרוש, אחד משני העצורים - עורך דין

ניצב ג'מאל חכרוש הוא האיש בתפקיד הכי בלתי אפשרי. בחודשים האחרונים הוא מי שאמון על המלחמה בפשיעה בחברה הערבית והוא גם חלק מהחברה הערבית. הוא לא רק סמל, הוא גם האיש שלפני קצת יותר מחודש ירו עליו, אל ביתו וניסו לפגוע בו, או אולי רק לאיים עליו. איך הוא תופס את תפקידו? האם הוא מרגיש את המלכוד הגדול, את הלחץ הגדול עליו להביא תוצאות? והאם הוא מרגיש, כמו שחלק מהאנשים מאשימים אותו, כעלה תאנה של המשטרה?

הריאיון עם ניצב חכרוש מתוך השבוע

"שיחשבו", אומר חכרוש. "אני לא רוצה להתווכח עם כל הדיבורים שאין להם בסיס. אני לא עלה תאנה, אני אחד ממקבלי ההחלטות במשטרת ישראל". חכרוש מסכים שהוא נמצא לעתים בין הפטיש לסדן, וגם מסכים לקבל ביקורת: "הביקורת צודקת כשאומרים פחות ביטחון אישי יש לאזרח מאשר במקום אחר. זה צודק, אני לא מתווכח על העובדות, זו עובדה".

"או משטרה חזקה ברחוב - או עבריינים חזקים ברחוב", אמר חכרוש ביחס לכך שבמשך עשרות שנים לא היו תחנות משטרה ביישובים הערביים. לדבריו, שליש מהערבים בוגרי התיכון נותרים חסרי מעש, ומכנה אותם "מאגר של פורעי חוק". וזאת, אומר חכרוש, תוצאה של הזנחה שהוא אינו מוכן לכנות מכוונת, אלא "הזנחה עובדתית", ומסכים שהאירועים שקורים ביישובים הערביים הם לא "אירועים שיקרו בצפון תל אביב".

לשאלתה של גאולה על ההבדלים בין אירוע בצפון תל אביב לאירוע בכפר קנא, מסביר חכרוש כי בחברה הערבית לא מזמינים משטרה על הקמת רעש או חסימת חנייה - אולי בגלל קטטה. אבל היעדר תחנות המשטרה ביישובים הערביים מביא לכך שגם אם מגיעים כוחות משטרה גדולים - הם מגיעים ממרחק ולא מגיבים בזמן. במצב הזה, מסביר, האירוע גדל ולעיתים הופך לאירוע חבלה חמורה ואפילו לרצח.

 

אבל חכרוש נשאר אופטימי, ואומר כי "בתחילת השנה הבאה נתחיל לראות את השינוי". לדבריו הדבר הדחוף ביותר שיש לעשות הוא לאתר ולחסל את המקורות מהם הנשקים זורמים לחברה הערבית. מטרה זאת כבר הציבו בממשלה, ואף נשקל לערב את השב"כ. אבל חכרוש אומר שאין בכך צורך כי "מהיכרותי עם המשטרה, היא יכולה להתגבר על זה - רק שייתנו לה את האמצעים ואת החקיקה הנכונה". 

חכרוש אומר כי לא קיבל איומים על חייו לפני הירי על ביתו, ואפילו חזר באותו יום מהליך גישור בין משפחות מסוכסכות. "שיבשו לי את מהלך החיים. אני לא חופשי". אבל, מבחינת ג'מאל, מה שבאמת מפריע לו הוא שהילדים מתעוררים בלילות מהיריות, בכללן נכדתו בת ה-13 - "מגיע לילד הערבי בכפר לקבל את הביטחון האישי ואיכות החיים כמו שמגיע לילד יהודי".

"ברור שאני הייתי צריך להוכיח את עצמי יותר מכל אדם אחר במשטרה כדי להתקדם", משוכנע חכרוש. "אני הראשון. הראשון, תמיד האחריות עליו יותר מאחרים. אני צריך לסלול דרך, צריך להוכיח אחרת". האם הניצב הערבי הראשון במשטרה מעוניין להיות גם המפכ"ל הראשון? "אני מרשה לך שאת תעני במקומי", השיב לשאלה בנושא. "למפכ"ל מתמנים ולא מציגים מועמדות. כל החלטה היא במקומה".

הפופולריים