למרות ההגבלות - מרכזי קניות נפתחו, שוטרים נתנו אזהרות

למרות ההגבלות - מרכזי קניות נפתחו
מרד מרכזי הקניות: הגבלות סוף השבוע נכנסו לתוקף, אך רשתות וחנויות נפתחו • בדיון לא פורמלי שהתקיים שלשום, הוחלט כי הכרעה בנושא ביטול הסגר החלקי בסופי השבוע תתקבל בישיבת קבינט הקורונה ביום שני הקרוב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחסום בידוק בכניסה לירכא, 14 באוגוסט 2020
צילום: צילום: משטרת ישראל

למרות סגר סוף השבוע שעדיין בתוקף, בעלי עסקים ומתחמי קניות פתחו היום (שבת) חלק מעסקיהם. מרכזי הקניות של "ביג" הודיעו כי יאפשרו פתיחת חנויות. במרכזי הקניות של חברת "קניוני עופר" הודיעו כי יפעלו לפי ההנחיות, וייפתחו היות שיש במרכזים סופרים, מסעדות וחנויות סופר-פארם, אך גם לא ימנעו משוכרים לפתוח חנויות אחרות.

אחד המתחמים שנפתחו הבוקר כרגיל היה מתחם הקניות "ביל"ו סנטר" בקריית עקרון, שבו פתחו היום מרבית בעלי העסקים את חנויותיהם. שוטרים שהגיעו למקום עברו בין בתי העסק וביקשו לסגור בהתאם להנחיות אך מרבית העסקים, על אף בקשת השוטרים, החליטו להשאירם פתוחים. צחי ויינר, בעל עסק  שפתח על אף ההגבלות, סיפר: "הגעתי לעבודה אחרי בלבול גדול. אתה לא יודע כמה עובדים להביא. אין הרבה עבודה, גם הציבור לא יודע אם פתוח או סגור. אנחנו פה, מנסים לעשות את המקסימום".

השוטרים לא חילקו דוחות וציינו שמדובר בהתראה בלבד לעת עתה. אחד המנהלים במתחם אמר לכאן חדשות: ״הם באו להראות נוכחות כי ראו את המחאה והכתבות בטלויזיה, אבל היו בסדר והלכו אחר כך בלי לחלק דוחות. הם בין הפטיש לסדן. נקווה שלא יחזרו וייחלקו״. גם במתחם ביג פאשן באשדוד נפתחו הבוקר כ-60% מהחנויות. 

זאיד זאיד, מנכ"ל ובעל מתחם האופנה T&E בשפרעם, פתח אף הוא את עסקו היום. בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב אמר: "איך ייתכן שלמסעדה מותר להכניס 20 איש ולחנות בגדים אסור? איזה היגיון יש בהחלטות האלה?. זאיד הוסיף: "אני לא יכול לבוא לסגור עסק בגודל של 2,000 מטר מרובע שלוש שבתות ברצף. ההחלטות הן נטו פוליטיות, יש פה תחושה שניהול המשבר מתפספס".

אתמול פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי בדיון לא פורמלי שהתקיים שלשום, הוחלט כי הכרעה בנושא ביטול הסגר החלקי בסופי השבוע תתקבל בישיבת קבינט הקורונה ביום שני הקרוב. בדיון השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, שר הפנים אריה דרעי ושר המדע יזהר שי.

השר שי הציע להטיל סגר לילי כדי להוריד את שיעור התחלואה, וגם הצעה זו תובא לדיון בקבינט הקורונה. דרעי דרש להביא ניסוח ל"תו סגול" עבור בתי הכנסת.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, נשאל בריאיון לירון דקל בתוכנית "השבוע" בכאן 11, בדבר הסגר החלקי בסופי השבוע, שטרם בוטל למרות המלצת משרד הבריאות. לוי השיב: "המלצנו המלצה מקצועית. זה הועלה על ידי משרד הבריאות, ומטעמים של דיון שם - זה לא התקבל. אני שומר לעצמי את הזכות להיות הדרג המקצועי, ולא חלק מדיוני השרים".

ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר בתגובה להחלטת בעלי העסקים: "אני קורא לכולנו להתאזר בסבלנות, לעבוד בשיתוף פעולה ותוך שיקול דעת. אני משוכנע כי רק בדרך זו נוכל לעלות במהרה על דרך המלך במאבק במגפה, להעניק לציבור כולו ביטחון ואופק לחיי שגרה, ולהבטיח את השבת הביטחון הכלכלי והחברתי שלו מצפים אזרחי ישראל".

עוד הוסיף פרופסור גמזו: "בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק. בקשות אלו, בחלקן הגדול, הן נכונות ומוצדקות, מבוססות על המצוקה האמיתית אליה נקלעו אזרחים, עצמאים וחברות עסקיות. אני קשוב לכל הבקשות, לומד אותן לעומק ובוחן היטב את המשמעויות שלהן".

הפופולריים