בשל האלימות הגואה: שביתת מחאה במגזר הערבי

בשל האלימות הגואה: שביתת מחאה במגזר הערבי
ועדת המעקב של ערביי ישראל החליטה להשבית היום את המסחר ואת מערכת החינוך, במחאה על האלימות הגוברת במגזר ואוזלת ידה של המשטרה. חברי הכנסת של הרשימה המשותפת יחרימו את ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-22
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הלווית האחים אחמד וחליל מנאע, שנרצחו במג'ד אל-כרום
צילום: הרשימה המשותפת

המגזר הערבי ישבות היום (חמישי) במחאה על האלימות הגואה ביישובים הערבים. ועדת המעקב של ערביי ישראל החליטה להשבית את המסחר ואת מערכת החינוך. חברי הכנסת של הרשימה המשותפת יחרימו את ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-22. במג'ד אל-כרום נקברו אמש האחים אחמד וחליל מנאע, שנרצחו שלשום במהלך קטטה בכפר. מתחילת השנה נרצחו 71 בני אדם במגזר הערבי.

אתמול התייחס יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, לאלימות הגוברת במגזר הערבי, ואמר כי "הדם זורם ברחובות, למרות שכולם יודעים מה הפתרון למגיפת הפשיעה - מבצע איסוף נשק, מלחמה בארגוני הפשע ותוכניות חינוך. הפשע אינו גזירת גורל. אפשר להחזיר את הביטחון לרחובות ולחיות בחברה בלי נשק. זה רק עניין של החלטה". חבר הכנסת יוסף ג'בארין אמר כי "הגיעו מים עד נפש" וטען כי רשויות החוק אינן נוקפות אצבע לעצור את שפיכות הדמים ביישובים הערבים. 

שלשום נורו יריות אל מכוניתו של ראש המועצה המקומית נחף שבגליל, עבד אל באסט קיס. איש לא נפגע באירוע אך קליעים פגעו בחלקו הקדמי והאחורי של כלי הרכב. כוחות משטרה הוזעקו למקום. בכבישים הסמוכים לנחף הוצבו מחסומים ושוטרים ביצעו סריקות באזור. הרקע למעשה עדיין אינו ברור.

ביום שישי הפגינו מאות בני אדם באום אל פחם וקראו לסגור את תחנת המשטרה, על רקע מקרי האלימות והרצח בעיר בפרט ובמגזר הערבי בכלל. המוחים טענו כי המשטרה בעיר לא עושה די למיגור הפשיעה. יממה לפני כן החליטה עיריית אום אל פחם להוציא צו מנהלי מטעמה לסגירת תחנת המשטרה. זאת לאחר ישיבת חירום שערכה בעקבות רצח אברהים מחמיד, תושב העיר בן 24. 

הפופולריים