חשיפת כאן חדשות

השלטון המקומי יקיים מחר שביתת הזדהות עם הרשויות המקומיות הערביות

השלטון המקומי בשביתת הזדהות עם הרשויות המקומיות הערביות
השלטון ישבות מחר בין 8:00 עד 10:00 לאות הזדהות. לדבריהם, אם המצב ימשיך ככה בשבועיים הקרובים, ונגיע לראשון לספטמבר "השלטון ישקול את צעדיו". יו"ר ארגון המורים איים לא לפתוח את שנת הלימודים, במידה ולא יחתם עימם הסכם קיבוצי. ראש עיריית באקה אלע'רבייה: "שר החינוך אמר שנת לכידות? אנחנו אומרים שנת חירום"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיים ביבס ובצלאל סמוטריץ'
צילום: אבשלום ששוני וחיים גולדברג, פלאש 90

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס אמר היום (ראשון) כי "בעקבות המשבר בין שר האוצר לחינוך בחברה הערבית - מחר שביתה בשלטון המקומי". זאת עקב הקפאת הכספים של שר האוצר סמוטריץ' לרשויות המקומיות הערביות.

הוא התייחס גם למשבר לקראת פתיחת שנת הלימודים והוסיף כי השלטון המקומי לא יצטרף לבקשת המדינה להוצאת צווים נגד ארגון המורים, אם ישבתו הלימודים בתחילת השנה. ביבס אמר בכנס החינוך של מרכז השלטון המקומי בבאקה אל גרביה, כי אם נראה שמשרד האוצר רציני במשא ומתן נצטרף לבקשת המדינה אם תבוא כזאת.

בדבריו אמר ביבס שהשלטון המקומי יעמוד באופן מלא עם הרשויות המקומיות הערביות וישבות מחר בין השעות 8:00 עד 10:00 לאות הזדהות. מהארגון נאמר: "אם נגיע ל-1 לספטמבר באותו המצב - נשקול את צעדנו. אנחנו מתייצבים עבור תקציבים לפריפריה ולמגזר. כאשר משהו לא מריח טוב אנחנו חייבים להיות שם".

ביבס קרא לכל הצדדים המעורבים במשא ומתן להתכנס למרתון ישיבות, עם התכוונות אמיתית להגיע לפתרון. "לא רק דיונים למראית עין כדי לרצות את בית הדין, אלא רצון אמיתי לסיים את המשבר המתמשך – מי שסובל בסוף מכל המלחמות האלו הם הילדים שלנו", הסביר ביבס. 

האזינו להסכת "עוד יום"

גם יו"ר ארגון המורים רן ארז שב ואיים כי אם לא יחתם הסכם קיבוצי "לא נפתח את שנת הלימודים". בוועידת החינוך בתל אביב, בשיתוף פעולה של משמר החינוך הממלכתי, אמר ארז: "המערכת בקריסה. מחזקים את היישובים ביהודה ושומרון ובהסכמים קואליציוניים ולא במערכת החינוך". אמירותיו הגיעו בעוד היום אחר הצהריים צפוי להתחדש המשא ומתן בין המורים למדינה - לאחר הפסקה של שבוע. 

ראיד דקה, ראש עיריית באקה אלע'רבייה, הצטרף ליו"ר השלטון המקומי בכנס החינוך והצהיר: "החלטנו להשבית את הלימודים בגלל שר האוצר - זו שנת חירום בחברה הערבית".  עוד הוסיף דקה כי בוועד ראשי הרשויות המקומיות החליטו על ההשבתה מכיוון ששר האוצר מעכב מאות מיליוני שקלים. "הכספים מגיעים לנו, ואנו זקוקים להם כמו אוויר לנשימה. שר החינוך אומר שנת לכידות? בחברה הערבית, אנחנו אומרים – שנת חירום", טען דקה.

לדבריו של דקה יש אי שוויון מובנה בפער גדול בין ההשקעה בין החינוך הדתי-לאומי לבין ההשקעה בחינוך בחברה הערבית. "כשיש דלות במשאבים קשה להשקיע, והכל נופל על ראש הרשות, שמראש יש לו הכנסות עצמאיות נמוכות.
אנחנו מצפים מכל השותפים שלנו במערכת החינוך וברשויות המקומיות להצטרף למאבק שלנו, זה לא מאבק רק על החינוך, זה מאבק על החיים עצמם", אמר ראש עיריית באקה אלע'רבייה.

 

הפופולריים