נפגעות לייפר: "מה שליצמן עשה זו בגידה, הוא צריך להתנצל"

נפגעות לייפר: "מה שליצמן עשה זו בגידה, הוא צריך להתנצל"
אלי סאפאר וניקול מאייר, שתיים מהנפגעות של מלכה לייפר, מדברות בריאיון לכאן רשת ב על גזר הדין שניתן באוסטרליה, ועל השר לשעבר שניסה לסייע לה לחמוק מעונש - "הוא גרם לנו לשנים רבות נוספות של טראומה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלי סאפאר, דסי ארליך וניקול מאייר. מרץ 2019
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלי סאפאר וניקול מאייר, שנפגעו על ידי מלכה לייפר, מדברות היום (חמישי) על התחושות לאחר שבית המשפט באוסטרליה גזר 15 שנות מאסר על מנהלת בית הספר שהורשעה בעבירות מין. בריאיון לליאת רגב וורד פלמן בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב הן מפנות אצבע מאשימה גם כלפי שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן, שניסה לסייע ללייפר לחמוק מהעונש. "מה שהוא עשה זה ברמת בגידה", הן אומרות. 

האזינו לריאיון המלא עם אלי וניקול בכאן רשת ב

עוד הוסיפו השתיים שהשר לשעבר צריך להתנצל בפניהן ולספק הסברים. "הוא גרם לנו לשנים נוספות ורבות של טראומה בגלל ההתערבות שלו. הוא ניצל לרעה של הסמכויות והמעמד הגבוה שלו". על גזר הדין הן אומרות: "אנחנו מרגישות הקלה מאוד גדולה, ביחס לסטנדרט באוסטרליה זה נחשב עונש סביר. באוסטרליה אין דיווחים כמעט על נשים שנתקפות מינית, עכשיו יהיה פתח לתלונות נוספות. עכשיו אנשים יבינו שאי אפשר לברוח לישראל כדי להתחמק מלעמוד לדין". 

בית המשפט באוסטרליה גזר היום 15 שנות מאסר על מלכה לייפר בגין עבירות מין שביצעה בשתיים מתלמידותיה. לייפר, מנהלת בית ספר חרדי לשעבר בעיר מלבורן, הורשעה ב-18 סעיפים שכללו אונס והטרדה. היא נמלטה לישראל ולאחר הליך של כשבע שנים הוסגרה לאוסטרליה בשנת 2021.

במסגרת הפרשה, שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן הורשע שפעל לסייע ללייפר בהליכיה המשפטיים. לפי כתב האישום המקורי, הוא פעל באופן פסול במטרה להשפיע על הפסיכיאטר המחוזי במחוז ירושלים באותה התקופה, ולגרום לכך שיחזור בו מעמדתו וישנה את חוות הדעת שמסר באשר למצבה הנפשי של לייפר, כך שייקבע שאיננה בת הסגרה. עם ליצמן נחתם הסדר טיעון, במסגרתו הוא התפטר ונקנס באופן סמלי.

הפופולריים