15 שנה לסדר יום

הצעיר שהפך בעל כורחו לסמל עבור יוצאי אתיופיה

הצעיר שהפך בעל כורחו לסמל עבור יוצאי אתיופיה
התוכנית "סדר יום" מציינת 15 שנה וחוזרת אל סיפורו הטרגי של יוסף סלמסה. אחותו סיפרה בריאיון לקרן נויבך: "נער היום בשכונות לא משנה איפה, הם רואים שוטרים הם ירוצו אוטומטית ויברחו גם אם לא עשו שום פשע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוסף סלמסה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השבוע לפני 15 שנה עלתה לאוויר התוכנית "סדר יום". זה היה ב-7 בספטמבר 2008. במסגרת יום ההולדת לתוכנית, נחזור במהלך חודש ספטמבר לגיבורות ולגיבורים שליווינו אותם כאן בתוכנית. במאבק נגד האפליה, במאבק על הדיור הציבורי, במאבק נגד הקשירות והבידודים ובסיפורים נוספים שחזרנו אליהם פעם אחר פעם, כי פשוט לא הייתה ברירה. היינו חייבות לספר אותם.

הבוקר (שני) שוחחנו עם בנצ'י מששה, אחותו של יוסף סלמסה זכרונו לברכה. יוסף סלמסה הפך בעל כורכו לסמל עבור יוצאי אתיופיה. סמל ליחס משפיל וגזעני מצד המשטרה, לשיטור יתר, למוות מיותר שעד היום לא ניתנו על הנסיבות שלו תשובות מלאות. ליוונו כאן את המאבק של המשפחה מאז מותו ביולי 2014.

בנצ'י שיתפה בריאיון לכאן רשת ב, על הרגע שבו סלמסה נמצא זרוק מול תחנת המשטרה: "ההורים שלי הגיעו לשם ומצאו את יוסף מוטל על הרצפה ללא הכרה, מדמם, פצוע מהטייזר, אזוק בידיו וברגליו ללא אף נפש חיה. אמא שלי חשבה שהוא מת".

עוד שיתפה מששה את עמדתה על מחאת "צדק לרפאל": "אי אפשר לשבת בצד ולהסתכל. מה שהכי מייאש אותי, איך כל פעם שקורה מקרה כזה או אחר ישר מטייחים מטשטשים ומעלימים ראיות. הגיבוי שמקבלים אותם פוגעים זה אין לתאר. המקרה של רפאל, הילד המתוק בן ה-4 שלא יזכה לעלות לכיתה א' ושום דבר. המעורבות של המשטרה והפרקליטות והפשעים שעושים אותם אנשים, זה כי הם נותנים לזה יד".

"אני מעדיף למות ולא ששוטר ירה בי"

"המשטרה עושה יד בטיוח, ובסוף מי שיוצר אותנו כאלימים וכפורעים והתקשורת נותנת יד לדבר. אם אנחנו יוצאים למחאות על כל מפגין מוציאים שוטר או מגבני"ק. בסוף הערב זה נגמר ברע, וכל מה שמראים בתקשורת זה איך שוטר זוטר נפגע. אני מגנה כל אלימות, אבל זה לא ייתכן שיש מפגין שבורח משוטר שיאזוק אותו או ירה אותו, והוא מחליט לקפוץ מהגשר. המחשבה שלו - אני מעדיף למות ולא ששוטר ירה בי".

באפריל 2016 התראיין בתוכנית אביו של יוסף, טדלה סלמסה, בעקבות החלטת המפכ"ל רוני אלשיך שלא לנקוט בשום צעדים נגד השוטרים שהיו מעורבים בפרשה. אביו בכה ואנחנו בכינו, בכי גדול של שבר עצום.

מחאת יוסף סלמסה, 2015. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יוסף סלמסה, בן 22 במותו, נעצר ללא כל סיבה כשישב עם חבר בגינה ציבורית. השוטרים חישמלו אותו בטייזר בטענה שתקף שוטר. בתחנת המשטרה הוא נאזק בידיו וברגליו, ובסופו של דבר הושלך על הכביש מחוץ לתחנה. ככה מצא אותו אביו, טדלה. האירוע הזה שבר את יוסף, משפחתו העידה שהוא השתנה לחלוטין. מצעיר שמח ודברן הפך להיות אדם שתקן שהסתגר בחדרו מחוץ לשעות העבודה.

ב-2 ביולי 2014 יצא יוסף להפסקת צהריים מעבודתו ביקב בנימינה, ולא חזר הביתה. ביום שישי, 4 ביולי 2014, גילה מסוק את גופתו בתחתית מצוק המחצבה בבנימינה.

משפחתו של יוסף התגייסה כולה וניהלה מאבק לחשיפת האמת ביחס לאלימות המשטרתית כלפיו ונסיבות מותו, מאבק שבמובנים רבים לא הסתיים עד היום. יוסף הפך לאחד מסמליה של מחאת יוצאי אתיופיה במהלך שנת 2015 ובכלל, מכיוון שהסיפור שלו הזכיר לרבים מדי את מה שקרה או כמעט קרה לבנים שלהם. בעקבות המקרה הפכה אחותו של יוסף לפעילה במאבק יוצאי אתיופיה והיא נוטלת חלק גם היום בהפגנות הדורשות "צדק לרפאל".

הפופולריים