מפגינים הפסיקו תפילה בהפרדה בכיכר דיזנגוף בערב יום כיפור

מפגינים הפסיקו תפילה בהפרדה בכיכר דיזנגוף בערב כיפור
מארגני התפילה ניסו ליצור מחיצה למרות החלטת בג"ץ, המוחים הרסו אותה והובילו להפסקת התפילה • נתניהו: "אין גבולות, אין נורמות ואין סייג לשנאה מצד הקיצונים משמאל" • חולדאי: "גורמי קיצון דתיים ומשיחיים רמסו החלטת בית משפט" • בן גביר: "‏שונאים מנסים לגרש את היהדות מהמרחב הציבורי. אקיים תפילה בחמישי בכיכר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימותים תפילה כיכר דיזינגוף יום כיפור
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מפגינים מנעו תפילה בהפרדה מגדרית בכיכר דיזנגוף בתל אביב אמש (ראשון), ערב יום כיפור. מארגני התפילה ניסו להשתמש בדגלי ישראל בתור מחיצה על אף שבג"ץ קיבל את עמדת העירייה שיש לאסור על הפרדה מגדרית בתפילה במרחב הציבורי. תושבים שהגיעו למקום התעמתו עם המתפללים, הרסו את המחיצה, והובילו להפסקת התפילה והורדת המארגנים מהבימה שהציבו. אחד המוחים עוכב לחקירה, והפגנה התקיימה מחוץ לתחנת המשטרה בה הוא נחקר.

צפו בתיעוד מהאירוע

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לעימותים: "עם ישראל ביקש להתאחד ביום הכיפורים בבקשת סליחה, מחילה ואחדות בתוכנו. לתדהמתנו, דווקא במדינת היהודים, ביום הקדוש ביותר לעם היהודי, מפגיני שמאל התפרעו נגד יהודים בעת תפילתם. נראה שאין גבולות, אין נורמות ואין סייג לשנאה מצד הקיצונים משמאל. אני, כמו רוב אזרחי ישראל, דוחים זאת. אין להתנהגות אלימה כזאת מקום בתוכנו".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי הגיב לעימותים האלימים באמירה: "גורמי קיצון דתיים ומשיחיים רמסו החלטת בית משפט". השר איתמר בן גביר כתב: "‏ביום הכיפורים הזה ראינו שונאים שמנסים לגרש את היהדות מהמרחב הציבורי. ישראל היא מדינה יהודית! ודמוקרטית. בחמישי הקרוב אקיים תפילת ערבית בכיכר, הציבור מוזמן!".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד פרסם פוסט בפייסבוק במוצאי החג שבו כתב: "חבל שבשם האל קילקלו את יום הכיפורים. היהדות הופכת להיות של כולנו רק כשמתחשבים אחד בשני. עד השנה. עד שהגרעין החרד"לי שהגיע לשכונה החליט להביא גם אלינו את המלחמה. מתעקשים על הפרדה מגדרית גם בחוץ. מקפידים להסביר לנו שיש רק גירסה אחת של היהדות, הגירסה שלהם". 

בהמשך הערב תועדו תפילות נוספות בהפרדה ברחבי העיר: בכיכר הבימה, כיכר אתרים, כיכר המדינה, אפקה, וביפו בין היתר. חלק מהתפילות משכו מוחים שביקשו להפריע להן, חלקן הופסקו וחלקן לא. גם במהלך היום נרשמו מספר עימותים ברחבי הארץ באירועי תפילה בהפרדה במרחב הציבורי, תפילת נעילה בהפרדה בכיכר המדינה בוטלה. מתחם גינדי בתל אביב התפתחה מהומה בזמן תפילת נעילה.

ביום שישי קיבל בית המשפט העליון את האיסור על הפרדה מגדרית בהיתר שהעניקה עריית תל אביב לקיום האירוע על ידי עמותת ראש יהודי. בראש יהודי הודיעו שיכבדו את פסיקת בית המשפט, אך בתפילה עצמה נעשה ניסיון להקים מחיצה מדגלי ישראל. 

 

הפופולריים