בגלל עילת הסבירות? טענת השופט - והטעות בהבנת החוק

בגלל עילת הסבירות? טענת השופט - והטעות בהבנת החוק
שופט המחוזי טען כי בשל החוק החדש אין בסמכותו להתערב בהחלטת עיריית ת"א, ששללה היתרים מ"ראש יהודי" לערוך אירועים במרחב הציבורי • העמותה עתרה נגד החלטת העירייה לא לאפשר הקמת סוכה בעיר וקיום אירוע הקפות שניות בדיזנגוף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
העימותים בכיכר דיזנגוף, בערב יום הכיפורים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מבוכה: שופט בית המשפט המחוזי, מגן אלטוביה, טען היום (שישי) בנוגע לעתירה שהגישה עמותת "ראש יהודי", כי אין בסמכותו להתערב בהחלטת עיריית תל אביב לשלול מהעמותה היתרים לקיים אירועים בציבור - בשל חוק עילת הסבירות. אך אמירו של השופט סימנה בבירור טעות בהבנת החוק, מאחר שביטול הביקורת השיפוטית תוך שימוש בעילה אינו נוגע להחלטות שמקבלות עיריות - אלא רק להחלטות הממשלה ושריה.

שר הפנים משה ארבל הגיב על החלטת השופט אלטוביה: "יום בו שופט בבית משפט מחוזי לא יודע לשונו הפשוטה של חוק יסוד זהו יום כיפורים של המערכת. מערכת המשפט זקוקה נואשות לאמון וככה לא בונים אותו".

מוקדם יותר היום עתרה עמותת "ראש יהודי" נגד החלטת עיריית תל אביב שלא לאפשר לה לקיים אירועים במרחב הציבורי, בשל אירועי תפילת ערב יום הכיפורים בכיכר דיזנגוף. העמותה, יחד עם שתי נשים נוספות, עתרה גם נגד ההחלטה של העירייה לא לאפשר לו להקים סוכה ציבורית ברחוב זמנהוף בעיר, וכן לקיים אירוע הקפות שניות בכיכר דיזנגוף בחג שמחת תורה.

עיריית תל אביב הודיעה אמש על שלילת ההיתרים של העמותה, שאירגנה את האירוע בהפרדה מגדרית בכיכר דיזנגוף, בו נרשמו עימותים בין מפגינים למתפללים. העירייה נימקה כי החלטה הגיעה "נוכח הפרת הנחיות העירייה והחלטת בית המשפט על ידי אנשי העמותה בערב יום הכיפורים".

בתחילת השבוע מנעו מפגינים תפילה בהפרדה מגדרית בכיכר דיזנגוף בתל אביב, בערב יום הכיפורים. מארגני התפילה ניסו להשתמש בדגלי ישראל בתור מחיצה על אף שבג"ץ קיבל את עמדת העירייה שיש לאסור על הפרדה מגדרית בתפילה במרחב הציבורי. תושבים שהגיעו למקום התעמתו עם המתפללים, הרסו את המחיצה, והובילו להפסקת התפילה והורדת המארגנים מהבימה שהציבו. אחד המוחים עוכב לחקירה, והפגנה התקיימה מחוץ לתחנת המשטרה בה הוא נחקר.

הפופולריים