פלסטיני זכאי לבקש מקלט מדיני בישראל בטענה לרדיפה בשל נטייתו המינית

פלסטיני זכאי לבקש מקלט בארץ בשל רדיפה עקב נטייתו המינית
בית המשפט קיבל את ערעורו של בן 29 תושב יהודה ושומרון, שטען כי ספג אלימות קשה מצד בני משפחתו לאחר שיצא מהארון בפניהם, וקבע כי הוא זכאי לבקש מקלט מדיני בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מצעד הגאווה, דגל גאווה, להט"ב
צילום: הדר פרוש, פלאש 90

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב קיבל היום (ראשון) את ערעורו של פלסטיני תושב יהודה ושומרון וקבע כי הוא זכאי לבקש מקלט מדיני בישראל בטענה לרדיפה בשל נטייתו המינית. שופטת בית המשפט המחוזי מיכל אגמון גונן דחתה בקביעתה את עמדת רשות האוכלוסין, שלפיה אמנת האו"ם בדבר מעמדם של פליטים שעליה חתומה ישראל מחריגה את כלל הפלסטינים, ובהם תושבי יהודה ושומרון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הפלסטיני, בן 29, שוהה בישראל משנת 2015. לטענתו, בשטחי הרשות הפלסטינית נשקפת סכנה לחייו בשל רדיפה על רקע נטייתו המינית. בערעורו סיפר על המעמד שבו סיפר להוריו על נטייתו המינית, כדי להבהיר להם מדוע לא יוכל להינשא לאישה שבחרו עבורו. לדבריו, בתגובה לכך תקף אותו אביו באכזריות ואף קרא לקרובי משפחה נוספים כדי שיתקפו אותו. לאחר שהבחין שחייו בסכנה ברח מהבית והגיע לבסוף לישראל.

לאחר תקופה שבה הסתתר בישראל, פנה הפלסטיני למנהל אזרחי בסיוע גוף תמיכה ללהט"בים ערבים, בבקשה לקבל היתר שהייה. בשל מניעה משטרתית, ההיתר לא ניתן לו. בחודש ינואר 2020 הגיש עתירה מנהלית שבסגרתה הוחלט להנפיק לו היתר לחצי שנה. בסוף שנת 2021 אמר מתאם הרווחה כי "כיום, גם בחלוף הזמן, עולים מהשיחה עמו איומים על חייו מצד בני משפחתו ודומה כי לא ניתן להבטיח את שלומו". 

הפופולריים