סערת חוק הגיוס

תיעוד: שוטרת מג"ב בעטה במפגין שנשכב על הקרקע בכביש 4

תיעוד: שוטרת מג"ב בעטה במפגין שנשכב על הקרקע בכביש 4
המפגינים שמחו על חוק הגיוס פוזרו מהמחלף והתנועה שבה לסדרה, לאחר שהכבישים נחסמו למשך יותר משעתיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סעיף 27 א
צילום: סעיף 27 א

עשרות מפגינים חרדים חסמו היום (ראשון) את כביש 4 לתנועה במחאה על חוק הגיוס והכוונה לגייס אותם לצה"ל, בשני הכיוונים, סמוך לבני ברק. כוחות משטרה הגיעו למקום כדי לפנות את המפגינים מהכביש, שפוזרו לאחר שחסמו את הדרך למעלה משעתיים, ולאפשר תנועת רכבים. במהלך המחאה, שוטרת מג"ב תועדה כשהיא בועטת באחד המפגינים שנשכב על הקרקע. התנועה לשני הכיוונים שבה לסדרה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לאחר שהופץ התיעוד, משטרת ישראל מסרה בתגובה: "במסגרת הפגנה בלתי חוקית: מאות מפגינים החלו להפר את הסדר, ולחסום את כביש 4 - תוך עימותים עם השוטרים, בזמן שהם נשכבים על הכביש מתחת לרכבים בליווי קריאות "נאצים" לעבר השוטרים. במהלך פינוי חלק מהמפגינים, הפעילו השוטרים שימוש בכוח על מנת לחדול את הפגיעה בחופש התנועה. באשר לטענות על שימוש בכח בלתי סביר, כל מקרה יבדק לגופו על ידי הגורמים המוסמכים לכך".

כזכור, שר הביטחון קיים בשבוע שעבר הצהרה בנושא הגיוס לצה"ל ובה קרא לשוויון בנטל השירות בצבא. "כעת, במלחמה, כשגובר הנטל על המשרתים, המלחמה הוכיחה - כולם חייבים להיכנס תחת האלונקה", אמר. הוא הודיע כי לא יגיש את חוק הגיוס ללא הסכמת כל הקואליציה: "כל חוק גיוס שיהיה מוסכם על כל מפלגות ממשלת החירום יהיה מקובל עליי, אבל ללא הסכמות כלל חלקי הקואליציה - מערכת הביטחון בראשותי לא תגיש את החוק".

(צילום: איציק שאג)

במסיבת עיתונאים שקיים ראש הממשלה, התייחס נתניהו לסוגייה: "אני מוקיר עמוקות את לימוד התורה של אחינו החרדים ואת התגייסותם לארגוני הצלה, אך אי אפשר להתעלם מהתחושה הרווחת בציבור על הפער בחלוקת הנטל. גם הציבור החרדי מכיר בצורך הזה ונכון לשנות את המצב. נקבע יעדים לגיוס חרדים לצה"ל ולשירות האזרחי וגם את הדרכים להבטחת מימוש היעדים האלה".

לפני כשבוע, בג"ץ דן בעתירות שהוגשו נגד החלטת הממשלה שלא לגייס חרדים, למרות פקיעת תוקף החוק שאיפשר לפטור תלמידי ישיבות משירות בצה"ל ובתמיכה הכספית בישיבות. לאחר הדיון, החליט בית המשפט להוציא צו על תנאי, לפיו תצטרך הממשלה לנמק מדוע לא תבוטל החלטתה ולא יגויסו חרדים. עוד הוחלט על צו ביניים לפיו מהיום לא ניתן יהיה להפחית תקופת שירות או כל תקופה רלוונטית אחרת לגיוס, וצו שדורש מהמדינה לנמק מדוע נוכח פקיעת הסדר דחיית השירות אין עוד בסיס לתמיכה תקציבית בישיבות שתלמידיהן לא מתגייסים.

 

הפופולריים