האיום של שר הביטחון

גלנט: בלי הסכמת כל הקואליציה - לא אגיש את חוק הגיוס

גלנט: בלי הסכמת כל הקואליציה - לא אגיש את חוק הגיוס
לדברי השר, "עלינו לקבל החלטות שלא קיבלנו במשך 75 שנה. כל חוק גיוס שיהיה מוסכם על כל מפלגות ממשלת החירום יהיה מקובל עליי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

שר הביטחון יואב גלנט קיים הערב (רביעי) הצהרה בנושא הגיוס לצה"ל ובה קרא לשוויון בנטל השירות בצבא. "כעת, במלחמה, כשגובר הנטל על המשרתים, המלחמה הוכיחה - כולם חייבים להיכנס תחת האלונקה", אמר. לדבריו, "כל חוק גיוס שיהיה מוסכם על כל מפלגות ממשלת החירום יהיה מקובל עליי, אבל ללא הסכמות כלל חלקי הקואליציה - מערכת הביטחון בראשותי לא תגיש את החוק".

"יש צורך לאומי ממשי בהארכת השירות של חיילי הסדיר ובהארכת משך תקופת השירות של חיילי המילואים. אין ברירה, עלינו להגן על הבית", הוסיף השר. "נשיאה משותפת בעול השירות היא אתגר מזה 75 שנה. אנו נדרשים להסכמות ולהחלטות שטרם קיבלנו 75 שנה".

השר פנה אל חברי הממשלה ואמר: "מדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי. התורה שמרה על העם לאורך 2,000 שנות גלות. אנו מוקירים ומעריכים את אלה המקדישים את חייהם ללימוד התורה. עם זאת, ללא קיום פיזי אין קיום רוחני. האתגרים הביטחוניים הניצבים לפתחנו מוכיחים שכולם חייבים לשאת בנטל - כל חלקי העם". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

 לפני יומיים קיימו שרי המחנה הממלכתי בני גנץ וגדי איזנקוט הצהרה לתקשורת באותו הנושא. זאת, על רקע הדיון שנערך בבג"ץ באותו היום. במהלך ההצהרה הדגישו השרים את חשיבות השירות של כל חלקי החברה.

השר גנץ אמר בדבריו: "כל חלקי החברה צריכים לקחת חלק בזכות לשרת. לא נוכל להביט למשרתים בעיניים ולהצביע רק על הארכת השירות שלהם. זה לא עניין של בית המשפט אלא של מנהיגים". הוא הוסיף: "נביא את חוק שירות ישראל להצביע במקביל לחקיקה על הרחבת שירות החובה והמילואים".

השר איזנקוט נאם גם הוא ואמר כי "סדר הכוחות שיידרש בשנים הקרובות לשגרה, חירום ומלחמה מחייב התגייסות כוללת ושירות ישראלי רחב בגיוס לצה"ל, שירות לאומי ושירות אזרחי. אנחנו נדרשים לקדם מיד חוק שירות ישראלי על מנת להרחיב את היקפי הגיוס באוכלוסייה החרדית, ערבית לשירות לאומי וציבורים נוספים. החוק שהגשנו מהווה בסיס טוב - יש לנו אפשרות לבחור בין תיקון היסטורי, להחמצה היסטורית".

על פי מתווה "השירות הישראלי" של גנץ ואיזנקוט:

  • רוב מוחלט מהצעירים ישרתו בהתאם לצורכי הביטחון והחברה
  • צה"ל הוא ראשון בין שווים: מנהלת גיוס אחודה שתקום, תקבע איזה שירות יבצעו כל צעירה או צעיר ותהיה אמונה על מתן הפטורים. מי שישרת שירות ארוך יותר וקרבי יותר, יזכה לתגמול גבוה יותר
  • יוקמו עשרות מסלולים בארגוני ביטחון, חירום וחסד מוכרים
  • אופי השירות לא יפגע באורחות חייו ואמונותיו של אף משרת
הפופולריים