נשיאת המחוזי היוצאת בב"ש מאיימת: מנהל בתי המשפט יגיע לביקור - השופטים הזיזו דיונים

נשיאת המחוזי היוצאת בב"ש מאיימת: מנהל בתי המשפט יבקר
ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע מתנהל כחצי שנה ללא נשיא, וזאת בשל מחלוקות באשר לזהותו. הנשיאה היוצאת התריעה שהשופטים יתפטרו אם המועמדת שבה היא תומכת לא תמונה, ועל כך מנהל בתי המשפט יגיע לביקור דחוף במחוזי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שופטת נשיאה בית משפט מחוזי באר שבע רויטל יפה כ"ץ
צילום: הרשות השופטת

נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, רויטל יפה כ"ץ, פנתה באופן חריג אל ועדת האיתור שהמליצה על שלושה מועמדים, ואיימה כי שופטי בית המשפט המחוזי יתפטרו, אם ימונה נשיא מחוץ לבאר שבע. כלומר, הכוונה לכך, כפי שפורסם אתמול (שני) בחדשות הערב בכאן 11, היא אם המועמדת רז לוי לא תהיה זו שתמונה כנשיאה. בתוך כך, מנהל בתי המשפט יגיע מחר לביקור דחוף בבאר שבע, והשופטים נדרשו לפנות את יומנם ולהזיז מועדי דיון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

כחצי שנה שאין נשיא במחוזי בבאר שבע, וזאת בעקבות מחלוקת בין שר המשפטים יריב לוין לבין ממלא מקום נשיא בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, על זהות השופט שימונה לתפקיד. ועדת האיתור המליצה על שלושה מועמדים: השופט אבי לוי מבית המשפט המחוזי בחיפה, השופט יעקב שפסר מבית המשפט המחוזי במרכז והשופטת יעל רז לוי מבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

הדברים נאמרו בדיון חסוי, אולם לאחרונה נחשפו השופטים בבית המשפט מחוזי באר שבע, לדברי כ"ץ. השופטים זעמו על השקר והניסיון לפזר איומים בשמם, לדבריהם. מקורות יודעי דבר ציינו כי האווירה כיום בבית המשפט קשה מאוד, על רקע הבחישה במינוי נשיא.

השר לוין דרש למנות את השופט לוי, בעוד פוגלמן דרש למנות את השופטת רז לוי. בשל לחצים, השופט שפסר הודיע על הסרת מועמדתו. לפי החוק, מינוי נשיא לבתי המשפט נמצא בסמכותו של שר המשפטים, אך הוא נדרש לקבל את הסכמת נשיא בית המשפט העליון למינוי.

מטעמה של השופטת יפה כ"ץ נמסר בתגובה: "הדברים המיוחסים לנשיאה בדימוס יפה כ"ץ בשאילתא אינם מדויקים. בשל החיסיון החל על דיוני הוועדה, לא נוכל להגיב לגופם של דברים".

השופטת רזי לוי והאזרחות הכפולה

לוי מחזיקה באזרחות אמריקנית, וזאת בניגוד לחוק בתי המשפט שקובע כי "היה המועמד למינוי גם בעל אזרחות שאינה ישראלית ודיני המדינה שהוא אזרח בה מאפשרים את שחרורו מאזרחות זו, לא יתמנה אלא לאחר שעשה את כל הדרוש מצדו לשם שחרורו ממנה".

חברי כנסת ושופטים רבים לפני לוי ואחריה, וויתרו על האזרחות האמריקנית שלהם כפי שנהוג, אולם לויז עודנה מחזיקה בה. פנינו לשופטת, והיא מסרה בתגובה שבמסגרת תהליך המינוי שלה לשופטת היא "הגישה בקשה לשגרירות האמריקנית לויתור על אזרחותה, אולם בקשתה סורבה". 

עוד הוסיפה לוי כי "עותק מהבקשה והודעת הסירוב נשלחו למנהל בתי המשפט שסבר כי נוכח הנסיבות התמלא דרישות סעיף 5 לחוק בתי המשפט, ואין מניעה להמשך תהליך המינוי". ביקשנו לקבל את המסמכים, אך לוי סירבה והפנתה אותנו להגיש בקשה לפי חוק חופש המידע. 

הפופולריים