מסקנות ועדת חקירת אסון מירון: אחריות אישית הוטלה על ניצב בדימוס שמעון לביא ועל בכירים נוספים

מסקנות אסון מירון: אחריות אישית הוטלה על בכירים במשטרה
הוועדה הטילה אחריות אישית על ניצב בדימוס שמעון לביא - כמו גם על בכירים נוספים במשטרה • הומלץ כי בעלי תפקידים יסיימו את כהונתם, אחרים פרשו לפני כן מיוזמתם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפקד מחוז צפון בזמן אסון מירון שמעון לביא
מפקד מחוז צפון בזמן אסון מירון שמעון לביא צילום: דיוויד כהן, פלאש 90

שלוש שנים אחרי האסון, ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון פרסמה היום (רביעי) את דוח המסקנות שלה. בין היתר, הוטלה אחריות אישית על ניצב בדימוס שמעון לביא, שהיה מפקד מחוז צפון במשטרה בזמן האסון, וכן על הרב יעקב אביטן, שכיהן כשר לשירותי דת. הועדה המליצה כי אביטן לא יכהן כשר בממשלת ישראל בעתיד. בנוסף, הוועדה הטילה אחריות אישית על בכירים נוספים במשטרה. 

> נתניהו, המפכ"ל ואוחנה על המוקד - המסקנות נגד הבכירים

> "איפה הקצינים שישנים על האף?" | התיעודים ממחדלי אסון מירון 

הוועדה הטילה על ניצב בדימוס שמעון לביא, מפקד מחוז צפון במשטרת ישראל בזמן האירוע, אחריות אישית. עוד צויין כי הוא קיבל על עצמו אחריות מיד לאחר האסון - ובהמשך אף התפטר מתפקידו - ועל כן "נהג כמצופה ממפקד ועל פי ערכי הפיקוד של המשטרה". הוועדה לא הוסיפה המלצות אחורות על הניצב, מפני שהוא כבר לא משרת במשטרה. 

הוועדה הטילה על הרב יעקב אביטן, שהיה השר לשירותי דת בעת האסון, אחריות אישית - והמליצה כי לא ימונה לתפקיד שר בממשלת ישראל בעתיד. הרב אביטן התמודד למועצת העיר אשקלון מטעם מפלגת ש"ס בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות, וזכה ב-3 מנדטים. 

הרב אביטן
הרב אביטן

הוועדה הטילה אחריות אישית על בעלי תפקידים נוספים במשטרה: תת-ניצב בדימוס שלום אביטן, מפקד מרחב עמקים בזמן האירוע, סגן-ניצב אסף מנצור, מפקד תחנת נוף הגליל בזמן האירוע, רב-פקד שמואל פיאמנטה, ראש ענף אבטחה ורישוי במחוז צפון בזמן האסון ופקד אסף שייך, קצין מודיעין ובילוש בתחנת נוף הגליל בעת האסון. 

אביטן, שייך ומנצור פרשו מהמשטרה - ולכן, לפי הוועדה, לא יומלץ כי יסיימו את תפקידם. עם זאת, הוועדה סברה כי הממצאים בעניין רב-פקד פיאמנטה "חמורים במיוחד", המליצה שיסיים את תפקידו במשטרה - וכי לא יועסק בשום תפקיד הנוגע להילולה או למתחם מירון. בנוסף, הומלץ כי היועצת המשפטית לממשלה תדון בענייני ההתנהלות הקשורה ברישוי האירוע ובהמשך הבדיקה והחקירה בעניינו. על פקד שייך, המליצה הוועדה כי לא יקודם בדרגה או בתפקיד במשך 4 שנים ממועד הגשת הדוח - וכי בכל החלטה על קידום בדרגה או בתפקיד בעתיד, יובאו בחשבון הממצאים והמסקנות שפורטו בעניינו. 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל קיבלה לרשותה את דו"ח ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון מירון.
עם קבלת הדו״ח מונה צוות ארגוני על מנת ללמוד את ממצאי הדו״ח והמלצותיו ולפעול ליישומן המלא בכלל ההיבטים הצריכים לעניין.
זאת בנוסף ללימוד ההמלצות האישיות המנויות בדו״ח ביחס לקציני המשטרה המוזכרים בדו״ח ובחינת המשמעויות הנגזרות מהמלצות אלה על ידי הגורמים המוסמכים לכך. משטרת ישראל, בהיותה ארגון מתפתח, לומד ומפיק לקחים באופן תמידי תפעל כאמור לבחינת המלצות הדו״ח בהקשר של היערכות וניהול אירועים המוניים על מנת להבטיח את שלומו של הציבור וביטחונו ולשמור על הסדר הציבורי. משטרת ישראל שבה ומשתתפת בצער משפחות הקורבנות ותפעל ליישום הלקחים כאמור". 

הוועדה אף הטילה על עמית סופר, ראש המועצה האזורית מרום גליל, אחריות אישית - וציינה כי הממצאים בעניינו "חמורים במיוחד". בשל היותו נבחר ציבור, הוועדה לא המליצה להדיחו מהתפקיד, ובחרה "להשאיר את העניין לצו מצפונו ולמבחן הציבור", כך לפי דבריה.

גם על הרב יוסף שוינגר, מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, הוטלה אחריות אישית - וצויין כי הממצאים בעניינו "חמורים במיוחד". עוד הומלץ כי יסיים מיד את כהונתו, וכי לא יועסק בשום תפקיד הנוגע להילולה או למתחם מירון בעתיד. 

כמו כן, הוועדה הטילה על ראובן בן גל ושמעון מלכה, מנהל האבטחה הראשי ומנהל האבטחה של הילולת תשפ"א, אחריות אישית - והמליצה כי לא יוכלו למלא בעתיד תפקיד מנהלי אבטחה באירועים המוניים. עוד הומלץ כי היועצת המשפטית לממשלה תמשיך לדון בעניינם.

אחריות אישית הוטלה אף על מר מאיר קרליבך, מנהל בפועל של פעילות עמותת "הכנסת אורחים" אך בהתחשב במצבו הרפואה, ומתוך הנחה שלא יהיה פעיל יותר במתחם - לא המליצה על הדחתו. 

הוועדה החליטה בעניינו של אינג' עאמר ח'ליליה, מהנדס הבטיחות של הילולת תשפ"א, כי טוטל עליו אחריות אישית - וציינה כי הממצאים בעניינו "חמורים במיוחד". הומלץ כי לא יוכל למלא בעתיד תפקיד של מהנדס או יועץ בטיחות, וכי רשם המהנדסים והאדריכלים יבחן את המשך זכאותו לרישיון מהנדס. עוד הומלץ כי היועצת המשפטית לממשלה תדון בעניינו, ותשקול לחדש את החקירה הפלילית נגדו.

הוחלט שלא להטיל אחריות אישית על מר עודד פלוס, מנכ"ל המשרד לשירותי דת בעת האסון, כמו גם על הרב שמואל רבינוביץ', יו"ר ועדת החמישה. 

 

הפופולריים