ביקורת חריפה על תגובת הליכוד לדוח מירון: "מבישה"

ביקורת חריפה על תגובת הליכוד לדוח מירון: "מבישה"
הליכוד על דוח מירון: "מקורבו של לפיד היה בוועדת החקירה" • השר אליהו בכאן רשת ב: "ידעתי על אסון 7 באוקטובר, גם על אסון מירון ידעו" • ראש האופוזיציה לפיד: "אם רה"מ היה אזרח רגיל, הוא היה עומד לדין" • כל התגובות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסקנות אסון מירון 2
צילום: דוד כהן, פלאש 90

שר הפנים משה ארבל הגיב היום (רביעי) להודעה שהוציאו בליכוד לאחר פרסום מסקנות הוועדה לחקירת אסון מירון: "אני קורא לדובר הליכוד לחזור בו מהתגובה המבישה ביחס לוועדת החקירה לאסון מירון ומסקנותיה. על כולנו לכבד את ההרוגים ומשפחותיהם ולהבטיח שנעשה הכל ליישום מסקנות הועדה במלואן להציל חיי אדם".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

השר ניר ברקת מהליכוד תקף גם הוא: "מנהיגות אחראית צריכה לקחת אחריות כדי להפיק לקחים ולמנוע מחדלים עתידיים. זו טעות קשה להפוך את ועדת החקירה של אסון מירון לאירוע פוליטי. מוטלת עלינו החובה לקחת אחריות על החלטות שקיבלנו וליישם את המסקנות שיבטיחו שהמחדלים לא יחזרו על עצמם שוב"

בחדשות הערב בכאן 11 דווח היום על ביקורת חריפה בליכוד ובמפלגות החרדיות נגד הודעת הליכוד. בכירים במפלגות החרדיות פנו ללשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשו הבהרות בנוגע ל"תגובה המבישה" שפרסם דובר הליכוד. לשכת ראש הממשלה לא השיבה לפניות והנסיונות לקבל הבהרה על הדברים.

"אסון מירון הוא אסון טראגי", נמסר בהודעה שפרסמו בליכוד. "לבנו עם משפחות הקורבנות. בפועל הממשלה כבר יישמה מסקנות מתבקשות והאירוע האחרון במירון התנהל עם קהל גדול וללא דופי. הממשלה תבחן את הצורך בהפקת לקחים אופרטיביים נוספים כדי למנוע הישנות של אסון מעין זה".

"עם זאת, צר לנו על כך שלראשונה בתולדות המדינה, הממשלה בראשות בנט ולפיד הקימה ועדת חקירה נגד קודמתה בימין הפוליטי", הוסיפו במפלגה, "ושחבר מרכזי בוועדה הוא מקורבו של לפיד, שלמה ינאי, שקיבל הצעה ממנו למקום ברשימת 'יש עתיד' לכנסת. זוהי התרסה פוליטית מובהקת לחלוטין. הניסיון הציני והמכוון של לפיד להפוך את אסון מירון לכלי ניגוח פוליטי לא יצלח".

בתוך כך, מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, יוסי שוינגר, הודיע הערב על התפטרותו, בעקבות פרסום מסקנות הוועדה. בין עיקרי ההמלצות בדוח שפרסמה - אחריות אישית על ראש הממשלה בנימין נתניהו, המלצה להדחת מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, והחלטה שיו"ר הכנסת אמיר אוחנה לא ישוב לתפקיד השר לביטחון פנים.

גם יו"ר הכנסת אמיר אוחנה הגיבה להמלצות הדוח: "מאז אסון מירון, אני נושא עמי את צער המשפחות על אובדן יקיריהן. בשעה זו, מחשבותיי נתונות להם. מסקנות הוועדה אינן מהוות סגירת מעגל, אלא כי אם פתיחת הפרק החשוב ביותר - תיקון המצב כך שאסון כזה לא יקרה שוב. לא במירון ולא באף מקום אחר בישראל. כפי שתואר בדוח, מדובר בכשל ארוך שנים בהסדרת האירוע ובתשתיות המקום, אך האסון קרה במשמרת שלי כשר לביטחון פנים ועל כן יש לי אחריות. אלמד את הדוח ואפעל ככל יכולתי להפיק ממנו את הלקחים הדרושים".

מפכ"ל המשטרה שבתאי הגיב לדוח ולהמלצה להדחתו: "תמכתי בהקמת ועדת חקירה ממלכתית, ואני מכבד את ממצאי עבודתה. הדוח מצא ליקויים בעבודת המשטרה בהכנות לאירוע, ואני נוטל על עצמי את האחריות המלאה. ביקשתי לסיים את תפקידי כמפכ"ל בראשית השנה, אך נעניתי לבקשת הממשלה להמשיך בתפקיד נוכח מצב המלחמה. אסיים את תפקידי, לאחר ארבעים שנות שירות במדים, ברגע שהממשלה תחליט על כך".

מהאחריות של נתניהו ועד אחרון המעורבים | דוח אסון מירון המלא

השר בני גנץ התייחס גם הוא למסקנות הוועדה: "זהו דוח מציל חיים שעליו להילמד בכל משרדי הממשלה וגופי החירום. את 45 המאמינים שבאו לקיים מצווה, לא נוכל להחזיר למשפחותיהם, אבל נוכל למנוע אסונות קשים כאלו בעתיד".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד אמר: "אם נתניהו היה אזרח רגיל, הוא היה עומד היום לדין על גרימת מוות ברשלנות והולך לכלא. אם הוא יישאר ראש ממשלה, האסון הבא הוא רק עניין של זמן. נתניהו לא כשיר. הוא היה צריך להתפטר יום אחרי האסון"

שר המורשת עמיחי אליהו התייחס לדוח בריאיון לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב. "ידעתי על אסון 7 באוקטובר, כולם ידעו ויש אנשים שעצמו את העיניים, גם על אסון מירון כולם ידעו". כשנשאל למה לא התפטר אם ידע, ענה השר אליהו כי הוא "ניסה לתקן".

אחד מחברי הוועדה הגיב: "הדבר הכי חשוב זה שההמלצות ייושמו , ביום שאחרי אני מקווה שהדוח יפול על האוזניים הנכונות של כלל האחראים שימלאו אחר ההמלצות במלואן".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "עם קבלת הדוח מונה צוות ארגוני על מנת ללמוד את ממצאיו והמלצותיו ולפעול ליישומן המלא בכלל ההיבטים הצריכים לעניין. זאת בנוסף ללימוד ההמלצות האישיות המנויות בדוח ביחס לקציני המשטרה המוזכרים בו ובחינת המשמעויות הנגזרות מהמלצות אלה על ידי הגורמים המוסמכים לכך".

"איפה כל הקצינים שישנים על האף?" | התיעודים ממחדלי אסון מירון

פורום משפחות אסון מירון מסרו בתגובה למסקנות ועדת החקירה כי "זהו סיומו של צעד ראשון בדרך אל הצדק. הזוי שנאלצנו לחכות כמעט 3 שנים כדי לשמוע את המובן מאליו - מי שאחראי על הצלחת ההילולא, כשהיא מצליחה, אחראי גם על כישלונה. אנחנו קוראים כעת לממשלת ישראל, גלו אחריות, קחו את המסקנות הללו ואמצו אותן על לוח ליבכם, מסקנות אלו נכתבו בדם".

ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה בונים ז"ל מסר: "המסקנות האישיות נגד האחראים צריכות בראש ובראשונה לעניין אתכם, אזרחי ישראל.
אנו נסתפק בתיקון הליקויים, והבטחה לדורי דורות שאסון כזה לעולם לא ישנה. אסון שייזכר לדיראון עולם כאסון החפיפניקיות הישראלית, ובזכות מסקנות הוועדה גם יהדהד לדיראון עולם".

שמעון ישראל אלחדד ששכל באסון שניים מאחיו מסר: "כמעט 3 שנים חיכינו לדוח הזה, כולי תקווה שהיום, אחרי כל כך הרבה זמן מדינת ישראל תתעורר על עצמה ותתקן את המעוות, הן מבחינת האחריות של אלה שכשלו בתפקידם והן מבחינת הנצחת ההרוגים ותיקון ההר מקצה לקצה. ב"ה הצדק מתחיל לרקום עור וגידים, עדיף מאוחר מידי מלעולם לא".

יו"ר הכנסת לשעבר, מיקי לוי, מיש עתיד, אמר: "קו אחד מחבר בין אסון הכרמל, אסון מירון ומחדל השבעה באוקטובר - התנערות ראש הממשלה ושריו מאחריותם לניהול ענייני המדינה. איכשהו תמיד הם לא יודעים, לא שומעים ולא רואים. המסקנות החמורות של דוח ועדת החקירה הממלכתית על אסון מירון מבהירות שהם אחראים גם אחראים. צבר האסונות והמחדלים מחייבים את התפטרותו המיידית של נתניהו מתפקידו והליכה לבחירות".

 

הפופולריים