סקר פלסטיני: עלייה בתמיכה בפתרון שתי המדינות - ובחמאס

סקר פלסטיני: עלייה בתמיכה בפתרון שתי המדינות - ובחמאס
46% מערביי יהודה ושומרון ועזה חושבים כי האמצעי הטוב ביותר לסיום ה"כיבוש" הוא מאבק חמוש - זאת לעומת 63% שחשבו כך בסקר שנערך לפני שלושה חודשים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עזתים מתפנים מבית החולים שיפא 18.3.24עזתים מתפנים מבית החולים שיפא 18.3.24
צילום: ללא

סקר עדכני שפורסם היום (חמישי) ונערך בקרב פלסטינים מיהודה ושומרון ומעזה, מראה כי ישנה ירידה קלה בתמיכה במאבק חמוש - לצד עלייה בתמיכה בפתרון שתי המדינות ברצועת עזה בלבד. עם זאת, התמיכה באירועי 7 באוקטובר ובפעילות חמאס במלחמה נותרה גבוהה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מהסקר עולה כי 46% מהפלסטינים חושבים כי האמצעי הטוב ביותר להקמת מדינה עצמאית וסיום הכיבוש, הוא מאבק חמוש; זאת לעומת 63% שחשבו כך בסקר דומה, שנערך לפני שלושה חודשים. 13% ממשתתפי הסקר השיבו כי האמצעי הטוב ביותר הוא התנגדות עממית בלתי אלימה.

כשנשאלו אם הם תומכים בפתרון המבוסס על מדינה פלסטינית לצד מדינה ישראלית, מה שמכונה פתרון שתי המדינות, 62% מהעזתים השיבו שהם תומכים בכך, זאת לעומת 35% בסקר שנערך בדצמבר. אחוז התמיכה ביהודה ושומרון כמעט ולא השתנה - מ-33% ל-34%; ובסך הכול, 45% מכלל הפלסטינים תומכים בפתרון שתי המדינות.

התמיכה בהחלטה של חמאס לפתוח במתקפה ב-7 באוקטובר נותרה גבוהה. בסקר שנערך בדצמבר 72% השיבו שהם תומכים בהחלטה, בסקר הנוכחי 71% השיבו תשובה זהה. גם התמיכה בחמאס תוך כדי המלחמה נותרה גבוהה, 72% אמרו בסקר לפני שלושה חודשים שהם מרוצים מתפקוד חמאס במלחמה הזו - וכעת אמרו כך 70%.

מרבית הפלסטינים סבורים שחמאס ינצח במלחמה, אם כי האחוז ירד מעט מאז הסקר הקודם, 64% לעומת 70%. האמונה שישראל תנצח במלחמה ירדה בקרב העזתים, לפני שלושה חודשים 31% השיבו שישראל תנצח - ובסקר הנוכחי סברו כך רק 19%. 59% מכלל הפלסטינים ו-52% מהעזתים מעוניינים שבתום המלחמה חמאס ימשיך לשלוט ברצועה.

מבחינת המצב בעזה, 80% מהעזתים השיבו שלפחות אחד מבני משפחתם נפצע או נהרג - עלייה של 16% מהסקר הקודם. שני שליש האשימו במצב את ישראל, רק 9% האשימו את חמאס במצב. 44% אמרו שיש להם מספיק אוכל ליום או שניים, 55% אמרו שאין להם אוכל בכלל.

הסקר שנערך על ידי המרכז הפלסטיני לחקר סקרים ומדיניות של ד"ר חליל שקאקי, מבוסס על ראיונות פנים אל פנים שנערכו בין 5 עד 10 במרץ, בקרב 1,580 איש - 830 בגדה המערבית ו-750 בעזה. בעזה התקיימו ראיונות רק באיזורים בהם אין לחימה יומיומית בשטח.

הפופולריים