הירי בחטופים

בג"ץ נתן למדינה עד יום שלישי להשיב אם יש אפשרות שאלון שמריז יוכר חלל צה"ל

בג"ץ למדינה: השיבו אם אפשר להכיר באלון שמריז כחלל צה"ל
שופט העליון התייחס לדרישת המשפחה: "מדובר במקרה קשה שאי אפשר לעצום בו עיניים" • נציג המשפחה: "מטרת העתירה - לתת נחמה למשפחה. אחד הצידוקים לה - טעם משפטי מובהק שגובל בהפליה" | לציטוטים מהדיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלון שמריז
צילום: מתוך רשתות חברתיות

העתירה של משפחת שמריז בתביעה להכיר בבנם אלון שמריז, שנורה למוות בידי חיילי צה"ל, כחלל הגיעה היום (רביעי) לדיון בבג"ץ. ממלא מקום נשיא העליון, השופט עוזי פוגלמן, התייחס למהות הדרישה ולטענות המשפחה ואמר כי "מדובר במקרה קשה, שאי אפשר לעצום בו עיניים", והדגיש: "בנסיבות כאלה המדינה יכולה לפעול לפנים משורת הדין".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"בימים רגילים אני מבין גם את התפיסה שרוצים לחכות. אבל שוב, כל מקרה ונסיבותיו. העתירה פה לא מכוונת לקבלת זכויות כלכליות", הוסיף השופט פוגלמן. "למרבה הצער, אלון לא קבור קבורת קבע - ואי אפשר לחכות לסיום הלחימה. ראוי שהוועדה תבחן את האפשרות למצוא פיתרון אנושי למקרה כזה".

עורך הדין רן כהן המייצג את המשפחה, טען בפתח הדיון כי מטרת העתירה היא "לתת נחמה למשפחה". עורך הדין כהן מנה שלוש הצדקות להכרה באלון שמריז כחלל צה"ל: "העובדה שיש לראות באלון כמי שהיה איש מילואים בשירות, כמו שזומן למילואים ונפל בעת מילואים; אופן שהותו ברצועת עזה ופעולותיו מעל ומתחת לאדמה, וטעם משפטי מובהק שגובל בהפלייה לעומת מקרים אחרים".

"התשתית העובדתית שהמדינה נשענת עליה היא רעועה", הוסיף כהן. "לא היה תחקיר מעודכן ושלם. אין דבר כזה תחקיר בלי לשאול את המפקד הישיר שלו ביחידה, מה היה מצב הדברים. במבט לאחור, כל חבריו של אלון מהיחידה במילואים, אלו שנקראו פורמלית או שלא, גם ללא צו גיוס למילואים, והתייצבו - כך גם היה מצבו של אלון לו היה יכול לצאת מביתו".

כמו כן, התייחס כהן לניסיונותיהם של אלון ושני החטופים יותם חיים וסאמר טלאלקה, לסמן לכוחות בשטח כי הם חטופים ישראלים. "הכתובות שכתב בשכונה היו בכתב ידו, והוא השתמש בכישוריו ובידע הצבאי שלו על מנת לעשות כל שביכולתו כדי להציל את חבריו, שלא היו בעלי רקע צבאי. האחד לא שירת והשני היה לפני גיוס", פירט כהן. "באופן מהותי, יש לראות באלון כמי שגילה אומץ לב וחתירה לניצחון בשדה הקרב".

פוגלמן התייחס לטענות של משפחת שמריז בנוגע להפליה: "המדינה לא השיבה לעניין ההפלייה, כי לא התבקשה לשם כך. המדינה תצטרך להגיב לעניין במקרים שבהם אתם טוענים להפלייה. מדובר במקרה יוצא דופן, אני כמובן לא מציע להתעלם מהדין, אבל גם במסגרתו - משרד הביטחון ידע להפעיל דברים לפנים משורת הדין".

בהסכמת הצדדים הדיון נסגר לטובת שמיעת טיעונים חסויים מטעם המדינה ביחס למקרים קודמים אחרים של חללי צה״ל שהייתה טענה לגביהם על הפליה על מנת לא לפגוע במשפחות השכולות. בג"ץ החליט כי הדיון בעתירה יחודש לאחר שהמדינה תשיב על טענת ההפלייה שהועלתה נגדה, עד תחילת חודש אפריל. 

הפופולריים