"מסע הצלה עצמי הירואי"

הנשיא יוקיר את שלושת החטופים שמתו מירי צה"ל

הנשיא יוקיר את שלושת החטופים שמתו מירי צה"ל
הרצוג יקיים טקס להוקרת גבורתם של יותם חיים, סאמר טלאלקה ואלון שמריז • משפחת שמריז: זו נקודת אור במסע המטלטל מאז היוודע האסון. מלאים בתקווה שבג"ץ יאמץ את החלטת הנשיא ויכריע להכיר באלון כחלל צה"ל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יותם חיים, סאמר פואד אל-טלאלקה ואלון לולו שמריז
צילום: דובר צה"ל

נשיא המדינה יצחק הרצוג הודיע היום (רביעי) כי יוקיר את גבורת יותם חיים, סאמר טלאלקה ואלון שמריז, שלושת החטופים שמתו מירי כוחות צה"ל באופן טרגי ברצועת עזה, בטקס מרגש וייחודי בבית הנשיא עם משפחותיהם.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

משפחת שמריז מסרה על החלטת הנשיא: "אנו מודים לנשיא המדינה ומתרגשים מהחלטתו להוקיר את נחישותו ועוז רוחו של אלון, יחד עם יותם וסאמר. הוקרת גבורתו של אלון מהנשיא היא נקודת אור במסע המטלטל שאנו חווים מאז היוודע דבר האסון. אנו מלאים בתקווה כי בג"ץ יאמץ את החלטת הנשיא ויכריע להכיר באלון כחלל צה"ל".

בהודעת הנשיא הרצוג נכתב כי "בחודש דצמבר האחרון הצליחו שלושת החטופים להימלט מידי חוטפיהם מארגון הטרור חמאס, ובנחישות וערבות הדדית יוצאת דופן יצאו למסע הצלה וחילוץ-עצמי הירואי נגד כל הסיכויים. המסע, שכלל השארת סימנים מזהים, קריאה להצלה ומעבר בין מבנים בלב שטח האויב, נגמר באופן טרגי עם מותם בשדה הקרב על ידי כוחות צה"ל.

בשל נסיבותיו יוצאות הדופן של האירוע, החליט נשיא המדינה להוקיר את הנחישות, עוז הרוח והגבורה המיוחדת אותם הפגינו ולהעניק למשפחותיהם תעודת הוקרה ייחודית בשם מדינת ישראל. נשיא המדינה הודיע למשפחות ולמערכת הביטחון על כוונתו להעניק את התעודות וכי יקיים טקס בבית הנשיא במועד שיקבע בהמשך".

הפתק של החטופים

בתגובה שהגישה בתחילת החודש המדינה על עתירת משפחתו של אלון שמריז לבג"ץ, נאמר כי בשל העובדה שאלון לא זומן בפועל למילואים, לא ניתן להכיר בו כחלל צה"ל - אלא רק כנפגע פעולות איבה. כך פורסם לראשונה בחדשות השבת בכאן 11.

רק שבוע מרגע זימונו של אלון למילואים, התגלה כי נחטף לעזה. לעתירה צורף מכתב שכתב אחד ממפקדיו של אלון, בו העיד כי אלון זומן למילואים ב-7 באוקטובר - אך בשל העובדה שלא היה זמין, לא גוייס.

אבי שמריז, אביו של אלון שנחטף לעזה ונורה בשוגג על ידי לוחמי צה"ל התראיין בדצמבר לתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. "הבן שלי ושני החטופים האחרים השתלטו על החוטפים שלהם והשתחררו. הוא בוגר יהל"ם וידע להוביל אותם מחוץ למנהרות בלי פגע. ירו בהם כמו כלבים", אמר אבי.

הפופולריים