כל אזהרות המסע

גורם מדיני: הגעה לאירוויזיון במאלמו - מסוכנת לישראלים

גורם מדיני: הגעה לאירוויזיון במאלמו - מסוכנת לישראלים
אם תכננתם לבלות את חגי האביב מחוץ לישראל בצל המלחמה, או לקפוץ לגיחה בשוודיה כדי לצפות בעדן גולן - רצוי להעיף מבט לרשימת אזהרות המסע לעונה הקרובה. תשתיות הטרור של איראן וחמאס פרוסות באירופה ובאמריקה, והאנטישמיות בשיאה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנטישמיות, גרמניה, ברלין
צילום: AP

המטה לביטחון לאומי פרסם היום (חמישי) את הערכת האיום לישראלים בחו"ל ואזהרות המסע לקראת חג פסח ושבועות, ברקע המלחמה המתמשכת בעזה. מלבד המדינות המוסלמיות, שכמעט בכל שנה תופסות מקום בטבלת האזהרות לישראלים, מצטרף השנה יעד נוסף. הישראלים שצפויים לפקוד השנה את העיר מאלמו בשוודיה כדי לצפות באירועי אירוויזיון 2024 יתבקשו לנקוט באמצעי זהירות לא מעטים. גורם מדיני התריע: "הסתובבות במאלמו עלולה להיות בעייתית, בטח אם מצטיירים כישראלים".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

"במקומות הממוסדים במאלמו קיימת אבטחה. אתר האירוויזיון עצמו יהיה מאובטח ברמה גבוהה, אך כל המעטפת מסביב עלולה להיות בעייתית", אמר הגורם המדיני. "לא מומלץ להסתובב ברחבי העולם עם דגל ישראל, בטח שלא במאלמו", הוסיף אך הבהיר: "כרגע לא מכירים אזהרות ספציפיות לפגוע בישראלים במאלמו".

לצד שוודיה, האיומים שנשארו בראש כבכל שנה הם איראן והציר השיעי, הנחשבים למחוללי הטרור המרכזיים המהווים איום ממשי על מטיילים ישראלים; חמאס שמפעיל תשתיות טרור רחבות באירופה; והאנטישמיות של הימין הקיצוני והאסלאם הרדיקלי שהקצינה באופן משמעותי בעקבות המלחמה בעזה. כמו כן, גם המדינה האסלאמית שלקחה אחריות על פיגוע הענק ברוסיה בסוף השבוע האחרון מהווה איום ממשי על ישראלים.

רמות אזהרות המסע ורשימת המדינות המלאה

  • רמה 1 (ללא אזהרה): מומלץ לנקוט באמצעי זהירות רגילים
  • רמה 2 (איום מזדמן): מומלץ לנקוט באמצעי זהירות מוגברים
  • רמה 3 (רמת איום בינונית): מומלץ להימנע מנסיעות שאינן חיוניות
  • רמה 4 (רמת איום גבוהה): אין להגיע למדינה זו ובמקרה של שהייה יש לעזוב את המדינה בהקדם
  • אזהרת מסע משולבת: מדינה בה קיימים מרחבים בעלי רמות סיכון שונות. יש לקרוא בעיון את ההמלצות

מתחילת המלחמה בעזה, מזהים גורמי הביטחון בישראל מאמצים מוגברים מצד איראן ושלוחיה לבצע פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בכל רחבי העולם. גורמי טרור איראנים ממשיכים בניסיונותיהם ליצור קשר עם אזרחים ישראלים, בארץ ובחו"ל, בכסות עסקית או תוך התחזות לגורמים אחרים, לשם חטיפה או פגיעה בהם, לעיתים כולל שימוש בסייבר.

במסגרת זו נחשפו וסוכלו בשנים האחרונות עשרות ניסיונות איראניים לפגוע בישראלים ויהודים. כך, ב-2021 חוליית טרור בשירות איראן ניסתה להרוג אנשי עסקים ישראלים בקפריסין, קדם לכך אירוע דומה בקולומביה וכך היה גם במהלך 2022 (טורקיה, גאורגיה) וב-2023 (יוון, קפריסין, לצד פעילות חיזבאללה באמריקה הלטינית). אלו רק חלק מהאירועים שהותרו לפרסום.

אז לאילו מדינות אסור לנו להתקרב? כמובן שהיעדים שאסורים לכניסה לאזרחים ישראלים על פי החוק - לבנון, סוריה, עיראק, תימן ואיראן. בישראל מזהירים גם ישראלים בעלי אזרחות כפולה מביקור במדינות אלה, גם לא בטיסות קונקשן, בשל סיכון גבוה לאירועי חטיפה או פגיעה. רמת אזהרות המסע לא השתנתה מאז העדכון האחרון בדצמבר 2023, אך ההנחיות נותרו בעינן.

לקראת פסח ושבועות: הנחיות לישראלים המטיילים בחו"ל

> להשתדל להימנע מהגעה למקומות הומי אדם (קניונים, שווקים) ומקומות המזוהים כמשמשים גורמים ישראלים, יהודיים ומערביים
> לשמור על עירנות מוגברת במקומות ציבוריים (כולל מסעדות, מלונות, ברים ועוד)
> להימנע מהחצנת סממנים ישראלים
> להימנע מהשתתפות באירועים רבי משתתפים שאינם מאובטחים
> להימנע מפרסום פרטי הנסיעה ברשתות חברתיות ופרסום תמונות ופרטי ביקור טרם הנסיעה ובזמן אמת

הפופולריים