זועקות מדם ליבן - "הצילו אותן"

מיה רגב ששוחררה משבי חמאס בכנסת: "כל בחורה שם עוברת הטרדה מינית"

מיה ששוחררה משבי חמאס: "כל בחורה שם עוברת הטרדה מינית"
במהלך הדיון אמה של לירי אלבג זעקה: "הן עוברות אונס יום-יומי וכולם עוצמים עיניים. אני שומעת את לירי צועקת אליי 'אמא תצילי אותי' - ואתם שותקים ויוצאים לפגרה. לתפארת מדינת ישראל" • דודתה של נועה ארגמני: "אמא של נועה חולה במחלה קשה, לפי הקצב והסחבת לא נראה לי שנועה תראה את אמא שלה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יונתן זינדל, פלאש 90
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיון הנוגע במצבן הקשה של החטופות הנמצאות בשבי חמאס התקיים היום (שלישי) בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. מיה רגב ששוחררה משבי חמאס אמרה בדיון: "כל בחורה שם עוברת הטרדה מינית כזאת או אחרת - לא משנה איך תנסו ליפות את זה".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

עוד אמרה רגב: "חזרתי אחרי 50 ימים ואני מתמודדת עם דברים. אם הייתי יכולה הייתי נכנסת ולוקחת אותן אבל זה התפקיד שלכם, של המדינה שאיכזבה אותנו - ואתם עוד יוצאים לפגרה". יו"ר הוועדה, חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה, השיבה לה: "לא נצא לפגרה, אנחנו פה איתכן".

שירה, אמה של לירי אלבג שנמצאת בשבי חמאס זה 179 ימים זעקה בוועדה: "לירי שלי נמצאת בגיהנום, אתם מצליחים להבין מה זה להיות סגור באפלה? היא הייתה שפחה בבתים של עזתים, היא הייתה צריכה לבשל, לשחק עם הילדים של הבית, לנקות את השירותים - בקטע של השפלה". עוד קראה אלבג: "הן עוברות אונס יום-יומי וכולם עוצמים עיניים. אני שומעת את לירי צועקת אליי 'אמא תצילי אותי' - ואתם שותקים ויוצאים לפגרה. לתפארת מדינת ישראל".

איילת לוי שחר, אמה של נעמה לוי, דיברה בקושי רב על הפגיעות המיניות בחטופות: "אני מרגישה שנגמרו לי המילים. אני הולכת אחורה לנובמבר, הייתי צריכה להתמודד עם התמונות והסרטון של נעמה ומה שניתן לפרש מהם. כמה שניסיתי לא לחשוב בכיוונים של פגיעות מיניות. כבר בתחילת דצמבר נפגשתי עם נציגה מהאו"ם והבאתי לה את הראיות, היא הגיעה לישראל ועשתה דוח. לא היינו צריכים את הדוח שלה, את הפרסום בניו יורק טיימס ואת העדויות הקשות שהתפרסמו לאחרונה - כדי להבין את הבהלה והחירום", כך לוי שחר.

יפה אוהד, דודתה של החטופה נועה ארגמני דיברה על מצבה הרעוע של אמה של נועה: "היא חולה במחלה מאוד קשה והיא נמצאת על כרעי תרנוגלת. אנחנו אוחזים בה כדי שתחזיק עד שנועה תחזור. לפי הקצב והסחבת לא נראה לי שהיא תוכל לראות את אמא שלה". אוהד הוסיפה: "מאז העדות של עמית סוסנה אנחנו גמורים, המחשבות מטריפות את הדעת. אנחנו חוסכים את הדברים האלה מאמא של נועה".

שירית, אמה של עדן ירושלמי, הפצירה: "אני פשוט מתחננת שיחזירו אותן. עדן התחננה ארבע שעות לפני שחטפו אותה, היא התחננה ואמרתי לה שכבר באים - ולא הצילו אותה. אני מקווה שיגיעו אליהן בזמן ולא ינטשו אותן פעם שניה, אין לנו חיים מאז שבעה באוקטובר". 

ירדן, אחותה של רומי גונן, זעקה גם כן: "אחותי בת 23 מה היא עשתה רע? למה עמית סוסנה צריכה לקרוע את הגוף שלה? למי זה נשמע הגיוני שאישה מספרת לכל העולם על הפגיעות שלה כדי שמישהו יזיז את עצמו?" גונן קראה חלקים מעדותה של עמית סוסנה ואמרה: "זה לא שבעה באוקטובר, זה כל יום. אל תאלצו אותן להגיע שוב ולהתחנן, אם המצב לא ישתנה אין לנו שום עתיד - זה הדבר שיביא ניצחון מוחלט". 

ימית אשכנזי, אחותה של החטופה דורון שטיינברכר, תיארה את הפחד העצום שהיא חווה וקראה גם היא מעדותה של סוסנה. היא אמרה: "הנשים האלו הן הפה של אחותי הקטנה של כל הנשים והמשפחות. בחודש שעבר היינו פה בדיון על מצבנו הנפשי, ומצבנו ילך וידרדר אם הנשים והגברים שלו עוד יהיו שם. אנחנו מתקדמים לעבר היום ה-200 ולצערי זה לא נראה שהם יחזרו עד אז", כך אשכנזי.

שרון אלוני קוניו ששוחררה משבי חמאס יחד עם בנותיה אמה ויולי, בעסקת החטופים הראשונה ובעלה דוד עוד נמצא בשבי, סיפרה על השהות בשבי: "הפחד שעלולים לפגוע בך הוא תמידי, שאין מי שיציל אותך. חוסר אונים. הזמן שם עוצר מלכת. אסור לי להתנגד לשום דבר, הרצונות שלי לא רלוונטים, רק הוא מחליט אם אחיה. רק הוא מחליט אם לאמה וליולי שלי מותר לחבק אותי".

הפופולריים