איך אפשר לחגוג חירות?

בני משפחות חטופים: "לא יכולים לחגוג פסח בלעדיהם"

בני משפחות חטופים: "לא יכולים לחגוג פסח בלעדיהם"
ערב חג הפסח יצויין היום בישראל ובקרב יהודי העולם, אך המחשבה על חגיגת החירות כאשר ישנם 133 חטופים שעדיין מוחזקים בשבי חמאס לא מותירה מנוח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בקיבוץ אורטל השאירו כיסא ריק בשולחן הסדר לחטופים
צילום: חן דוד בן חור

חג החירות יצויין היום ברחבי מדינת ישראל, אך המחשבה על 133 החטופים שחירותם נגזלה מהם ונמצאים בשבי לא מותירה מנוח. עדן ירושלמי בת ה-24 נחטפה ממסיבת הנובה ב-7 באוקטובר. דודתה של עדן, כרמית יצחקי, סיפרה היום (שני) בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב על הגעגוע הכואב לעדן והתקווה שתחזור ועל כך שהיא נחטפה לא פצועה ובחיים, אך החשש למצבה הנפשי והפיזי גובר ככל שעוברים הימים.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

דודתה של עדן סיפרה על סיפרה על הקושי של המשפחה "לחגוג" את החג כשעדן עדיין חטופה בעזה: "אנחנו לא יכולים לחגוג את החג בלי עדן. היא כמעט 200 ימים בשבי חמאס בלי אוכל, בלי אור יום ובלי משפחה. נשב כמשפחה ביחד אבל לא נחגוג".

כרמית סיפרה על הגעגוע הגובר ככל שהזמן עובר ועל הניסיון לשמור על האופטימיות ולהאמין שעדן תחזור: "אני מעולם לא חשתי געגוע עד כאב, זה גורם לכאב חד שאי אפשר לתאר אותו. יש לנו אופטימיות אבל גם הרבה נפילות. הדאגה גוברת והמחשבות רצות למקומות אפלים שאני לא רוצה להגיע אליהם, אבל זה חזק ממני". כרמית מסרה לעדן מסר: "כל עם ישראל מאחוריך. תהי חזקה, אנחנו נוציא אותך משם אני מבטיחה לך. אנחנו נרפא את הפצעים ביחד, נחלים ביחד ונחזור לימים היפים שלפני 7 באוקטובר".

15 מבני משפחות החטופים נפגשו היום עם שר הביטחון יואב גלנט. דיצה אור, אימו של אבינתן אור שחטוף בעזה אמרה לכאן חדשות: "מה ששמענו זה שלא יודעים מה לעשות ושאין פתרון. מי שאין לו פתרון, הדבר הנכון לעשות זה לפנות את המקום שלו ולתת לאחרים שאולי יש להם רעיון יותר טוב לעשות את המלאכה".

קהילת קיבוץ בארי תציין את חג הפסח בשני מוקדים השנה - כיכר החטופים וים המלח. חבר קיבוץ בארי חיים ילין, לשעבר חבר כנסת וראש מועצת אשכול, שוחח עם רן בנימיני ואמר: "החוזק של פסח והסיפור המדהים של יציאת מצרים חזר אלינו ב-7 באוקטובר. כל מי שיצא מהממ"ד הרגיש כאילו הוא יצא מעבדות לחירות. זה כל כך מדבר אלינו, לא דרך סיפורים אלא דרך הרגש. אנחנו מציינים את החג ולא חוגגים כי הוא לא יכול להיות שלם עד שכל החברים שלנו והחטופים יחזרו".

 על המשא ומתן בין ישראל לחמאס בנוגע לעסקת חטופים אמר ילין: "אני מבין שבצד השני לא יושבים אנשי או"ם ושלום. הם אפילו לא אויב, הם רוצחים. אבל זאת חובת הממשלה וגם של האזרחים לנסות להביא אותם הביתה למשפחות שלהם. רפיח יכולה לחכות".

 

 

הפופולריים