לאחר שנים של מו"מ מול המדינה: פונה מקבץ מבנים בדואי שתקע את סלילת כביש 6 דרום

פונה מקבץ מבנים בדואי שתקע את סלילת כביש 6 דרום
התושבים עתרו לבג"ץ בדרישה לעבור בתל שבע, אך סורבו בטענה שהדבר ידחה בעוד שנתיים את המשך העבודה על הכביש, והם פונו לאום בטין הסמוכה ויקבלו פיצוי. המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב: בשכונה אליה הועברו התושבים יש חשש לחייהם, הסיבה לפינוי - גזענות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פינוי אום סלים
צילום: ללא

מקבץ מבנים בדואי של פזורת "אום סלים" פונה הבוקר (רביעי), לאחר שנים של משא ומתן מול המדינה בניסיון להגיע להסדר פיצויים. המקבץ, שכולל כ-200 מבנים, היווה מכשול עיקרי בהמשך הפיתוח של כביש 6 דרום.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

תושבי המקום ניסו לסכל את הפינוי באמצעות עתירה לבג"ץ, בטענה כי הם מוכנים לעבור ליישוב תל שבע, אך העתירה נדחתה פה אחד. בג"ץ קבע כי המדינה עשתה כל מאמץ להגיע להסכם עם התושבים, התכניות אושרו כבר לפני שבועיים, והטענה למעבר של התושבים לתל שבע, תתקע את המשך העבודה על כביש 6 בשנתיים לפחות.

תושבי המקבץ פונו ליישוב אום בטין הסמוך, בו הוכשרו מגרשים אותם המדינה העניקה להם בחינם כפיצוי, לצד תשלום של מאות אלפי שקלים לכל עבור המבנים הבלתי חוקיים. אום בטין, יישוב מוכר במועצת אל קאסום, ממוקם כקילומטר בלבד מהמקום, ולתושביו, בני שבט "אבו עסא", שייכות שבטית לתושבי "אום סלים".

המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב מסר: "הריסת שכונת ואדי חליל היא פשע נגד האנושיות. בניית הבתים באום בטין כלל לא החלה. המשמעות - ממחר בלילה, למאות תושבי השכונה, בהם כ-150 ילדים, קשישים רבים וגם בעלי מוגבלויות, לא תהיה קורת גג לישון תחתיה. דמוקרטיה מתוקנת לא יכולה לעשות זאת לאזרחיה, וישראל לא היתה מעלה בדעתה לעשות זאת לאזרחיה היהודים.

כל חטאם של התושבים הוא שאינם מוכנים לעבור לשכונה שבה יש סכנה אמיתית לשפיכות דמים, עקב איומים של גורמים אלימים בודדים, הנמנים על שתי משפחות גדולות הזקוקות לשכונה לשם הסדרת מגוריהן. כל שתושבי ואדי חליל מבקשים הוא להכשיר במהירות את שכונת אל מיטלה בתל שבע, כדי שיוכלו לעבור אליה בהקדם. לאטימות המדינה ולהתעקשותה על ההרס ועל הפיכת מאות מאזרחיה לחסרי בית, יש רק סיבה אחת, מבישה: גזענות. למרבה הצער נראה שישראל נחושה להיפלט אל מחוץ לקבוצת המדינות המפותחות".

לשכת השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר: "הריסת עשרות מבנים לא חוקיים בצביר אבו עסא שבנגב, היא צעד חשוב של ריבונות ומשילות. ידע כל פורע חוק בנגב שאדמות הנגב לא הפקר ומדינת ישראל תילחם מלחמת חורמה במי שמשתלט על קרקעות ומנסה לקבוע מציאות בשטח".

הפופולריים